Na sklonku prvej svetovej vojny sa v srbskom meste Kragujevac v noci z 2. na 3. júna 1918 vzbúrili vojaci Trenčianskeho 71. pešieho pluku. Kragujevská vzbura je pre všetkých mementom, že nesmieme zabúdať na dôstojnosť, ale ani na krivdu a utrpenie, ktoré slovenský národ zažil.

Počas spomienky pri príležitosti krvavo potlačenej vzbury slovenských vojakov v srbskom Kragujevaci v roku 1918 v piatok 7. júna 2019 na slávnostnom akte kladenia vencov v kasárňach SNP za prítomnosti zástupcu náčelníka štábu veliteľstva pozemných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky plukovníka Jána Dreveňáka, náčelníčka štábu brigády bojového zabezpečenia podplukovníčka Elena Hrabáková povedala: ,,Každá spomienka a pripomínanie si týchto udalostí má veľký význam. Jedine história vlastného národa nás posúva vpred a takisto história vzbúrených vojakov, ktorí padli v prvej svetovej vojne.“ Dovoľte, aby sme si týmto slávnostným aktom uctili pamiatku všetkých padlých vojakov!

Vzdať úctu obetiam Kragujevskej vzbury a položiť veniec k pamätníku venovanému obetiam krvavej udalosti prišiel do trenčianskych kasární aj vojenský dekan podplukovník Juraj Sitáš, starosta kysuckej obce Olešná, vedúci regionálnej skupiny Klubu generálov SR Sever, generálporučík vo výslužbe Pavel Honzek, členovia Zväzu protifašistických bojovníkov, členovia Klubu vojenských veteránov a členovia Klubu vojenskej histórie Trenčín – protifašistického odboja.

Trenčiansky 71. peší pluk bol plukom rakúsko-uhorskej armády, ktorý vznikol 1. februára 1860. Od roku 1882 sa jeho domovskou základňou stali trenčianske kasárne. 71 peší pluk nazývali aj drotársky regiment. Pomenovanie súviselo s pôvodom príslušníkov pluku, tvorili ho slovenskí vojaci najmä z Trenčianskej, Oravskej, Turčianskej a Liptovskej župy. 

101. výročie potlačenia vzbury v Kragujevaci

« späť