V sobotu 19. januára 2019 sme si opäť pripomenuli najväčšiu leteckú tragédiu v ére samostatnej Slovenskej republiky. V roku 2006 na vrchu Borsó pri maďarskej obci Hejce, po havárii An-24 s vracajúcimi sa príslušníkmi misie v Kosove, zahynulo 42 vojakov. Ako každoročne, prišli si tieto obete uctiť minister obrany SR Peter Gajdoš spolu ministrom obrany Maďarska Tiborom Benkőm, predsedom Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Antonom Hrnkom, náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Danielom Zmekom a s ďalšími predstaviteľmi slovenského rezortu obrany a ozbrojených síl.

„Udalosť, ktorá navždy zmenila osudy 42 rodín, je dodnes hlboko vrytá v našej pamäti. Ani 13 rokov po tejto tragédii sa nezmenilo nič na tom, že 19. január je a navždy pre nás zostane čiernym dňom,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš.

 „Nikdy nezabudneme na 19. januára 2006 a nezabudneme ani na slovenských vojakov, ktorí nezištne pomáhali v posledných mesiacoch svojho života v Kosove v nádeji, že vytvoria jeden lepší svet. Buďte na nich hrdí,“ povedal maďarský minister obrany.  „Velenie, a samozrejme aj všetci príslušníci Ozbrojených síl SR si na tomto pietnom mieste pripomínajú pamiatku našich padlých hrdinov. S mnohými z nich som mal možnosť slúžiť. Bolo mi cťou, že som tu dnes mohol byť a uctiť si ich pamiatku,“ povedal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko. 

Ako každoročne, nechýbali ani členovia KG SR. K pamätníku položila veniec delegácia v zložení genpor.v.v. Peter Vojtek, genmjr.v.v. Marián Horský a genmjr.v.v. Ján Čmilanský. Zúčastnili sa i aktívni generáli – členovia klubu, generáli Ľubomír Svoboda, Boris Ďurkech, Jindřich Joch a Vladimír Šimko. 

Nikdy nezabudneme!

13. výročie tragédie v Hejcoch

« späť