Na slávnostnú recepciu pri príležitosti 20. výročia letu do vesmíru prvého a jediného slovenského kozmonauta, dnes plk. v. z. Ing. Ivana Bellu, boli pozvaní i členovia KG SR. Recepcia sa konala večer 20. februára 2019 v Bratislave, v priestoroch hotela Park Inn by Radisson Danube. 

Podujatie, ktorého súčasťou bola aj konferencia s názvom 20 rokov po – možnosti zapojenia sa Slovenskej republiky do vesmírnych projektov ESA, zorganizoval Slovenský letecký zväz generála Dr. M. R. Štefánika pod vedením plk. gšt. v. v. Jozefa Takácsa. Minister obrany Peter Gajdoš prevzal nad podujatím záštitu.

Pred 20. rokmi vstúpil na palubu kozmickej lode Sojuz TM-29 vojenský pilot Ivan Bella a stal sa tak prvým a jediným slovenským kozmonautom. Pri tejto príležitosti ocenil minister obrany pamätnou medailou k 25. výročiu vzniku Ozbrojených síl Slovenskej republiky  všetkých priamych účastníkov i náhradníkov vesmírnej misie „Štefánik“, boli to: Viktor Afanasiev, Sergej Avdejev, Ivan Bella, Michal Fulier, Claudie Haigneré, Jean-Pierre Haigneré,  Saližan Šaripov a Gennadij Padalka (nemohol sa osobne zúčastniť). Na pozvanie Ivana Bellu sa podujatia zúčastnilo celkovo 14 kozmonautov.

Plukovník Ivan Bella poďakoval všetkým, ktorí mu pomohli konferenciu v Bratislave zorganizovať. “Bol to môj sen poďakovať sa ľuďom, ktorí pred 20. rokmi pomohli zviditeľniť Slovenskú republiku, a to nielen počas samotného letu, ale aj počas celej prípravy,” povedal.

Recepcie sa zúčastnili i vtedajší funkcionári: minister obrany SR Pavol Kanis, náčelník GŠ Armády SR generál v.v. Ing. Milan Cerovský, náčelník štábu LaPVO genpor.v.v. Ing. Štefan Gombík. Zúčastnili sa i ďalší členovia klubu, generáli Baránek, Babiak, Vojtek, Svoboda a Zmeko. 

20.výročie vesmírnej misie Štefánik

« späť