Na pozvanie prezidenta Klubu vojenských výsadkárov SR a veliteľa 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny sa dňa 26. mája 2018 zúčastnili predseda KG SR generálmajor v.v. František Blanárik a generálporučík v.v. Pavel Honzek 24. ročníku memoriálu Jozefa Gabčíka.

Preteky organizuje Žilinský pluk Jozefa Gabčíka a Klub vojenských výsadkárov SR na počesť hrdinu druhej svetovej vojny, generálmajora in memoriam Jozefa Gabčíka, rodáka z Poluvsia a predstaviteľa protifašistického odboja, a to v deň výročia atentátu na Heydricha.

“Jozef Gabčík bol statočným vlastencom, nebojácnym a disciplinovaným vojakom, ktorý žil relatívne krátko – iba 30 rokov.

Meno Jozefa Gabčíka nebolo zabudnuté, preto nie je náhodou, že tieto preteky sa konajú aj pod záštitou 5. pluku špeciálneho určenia, ktorý je nositeľom čestného názvu žilinský pluk Jozefa Gabčíka. Tento pluk je nositeľom tradícií a predstaviteľom špeciálnych síl alebo jednotiek určených pre špeciálne operácie.

Podujatie začalo pri pamätníku Jozefa Gabčíka pred kasárňami 5. pšu. Potom vyše 200 účastníkov presunuli vozidlami na štart pretekov.

Víťazom memoriálu sa stal rotný Marek Mockovčiak z prešovského práporu logistickej podpory. Na 11-kilometrovej trati nechýbalo podľa veliteľa 5. pluku špeciálneho určenia Miroslava Gardla zdravotnícke zabezpečenie, občerstvenie a regulácia trate. „A ani najstarší účastník, 83-ročný autor myšlienky memoriálu Ján Hanák. Pred 24 rokmi prišiel s myšlienkou založiť memoriál na počesť Jozefa Gabčíka. Je pre nás veľká česť, že je tejto myšlienke stále verný,“ zdôraznil Gardlo.

24. ročník Memoriálu Jozefa Gabčíka v Žiline

« späť