31. mája 2018 sa na nádvorí 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline uskutočnil slávnostný ceremoniál pri príležitosti 25. výročia založenia 5. pluku špeciálneho určenia.

22. augusta 1994, bol rozkazom ministra obrany Slovenskej republiky č. 53 útvaru priznaný čestný názov “Žilinský pluk Jozefa Gabčíka” na počesť rodáka z neďalekého Poluvsia, ktorý sa pokúsil o atentát na Heydricha.

Príslušníci pluku sú aktuálne nasadení aj v podpornej misii v Afganistane, predtým sa tam podieľali aj na bojových operáciách. Práve tam pluk stratil svojich prvých dvoch príslušníkov – kapitána Eduarda Makovníka a rotmajstra Patrika Fraštiu, tesne pred koncom roka 2013 vo vianočnom čase.

 „V čase, keď sme sa v mnohých parametroch stali porovnateľnými s našimi zahraničnými partnermi, jeden parameter dovtedy predsa len chýbal. V dvadsiatom roku našej existencie sme stratili prvých svojich bojovníkov – Edo a Paťo cez Vianoce 2013 položili svoje životy v ďalekom Afganistane. Veľmi sa teším, že dnes aj vďaka prispeniu ministerstva obrany SR a nás všetkých máme vybudované dôstojné miesto na pripomenutie ich pamiatky,“ uviedol plukovník Miroslav Gardlo.

Pamätník dvom padlým vojakom bol na záver slávnosti vysvätený. Slávnostnej udalosti sa zúčastnil štátny tajomník ministerstva obrany SR Marián Saloň, náčelník Generálneho štábu OS SR generálporučík Daniela Zmeko, podpredseda Žilinského samosprávneho kraja Peter Dobeš či viceprimátor Žiliny Patrik Groma.

Slávnostného aktu sa zúčastnili členovia KG SR, generálmajor František Blanárik, generálporučík Peter Vojtek a generálporučík Pavel Honzek.

Generálmajorovi Blanárikovi a generálporučíkovi Pavlovi Honzekovi bol udelený „Kríž cti Jozefa Gabčíka za dlhodobú pomoc a spoluprácu s klubom vojenských výsadkárov SR.

Podľa náčelníka generálneho štábu (GŠ) OS SR Daniela Zmeka bude k aktuálnym úlohám žilinského 5. pluku patriť transformácia v operácii v Afganistane. „Očakávame, že sa bude meniť kvôli zlepšeniu a zabezpečeniu zvýšenia spôsobilosti pre výcvik domácich ozbrojených síl. Tam sa 5. pluk určite nájde, pretože tvorí podstatnú časť nášho príspevku do Afganistanu. Zároveň má dlhodobú spoluprácu s viacerými partnermi, či už sú to ozbrojené sily Spojených štátov amerických, ozbrojené sily všetkých štátov V4 či bilaterálne spolupráce s rôznymi krajinami. Je to jednotka, ktorá má asi najvyššiu úroveň bilaterálnej a medzinárodnej spolupráce v rámci ozbrojených síl,“ uviedol náčelník generálneho štábu OS SR.

25. výročie založenia 5. pluku špeciálneho určenia

« späť