6. október 2019. V tento deň si obyvatelia Slovenskej republiky, Ruskej federácie ale aj Poľskej, Českej republiky a Rumunska pripomínajú hrdinstvo vojakov, ktorí sa zúčastnili Karpatsko-duklianskej operácie.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom príhovore pripomenula, že „6. október bol donedávna Dňom obetí Dukly, no v súčasnosti ide o Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie. Cítim v tom veľký rozdiel. O obetiach hovoríme aj vtedy, keď sa niekto náhodne ocitne v nesprávnej chvíli na nesprávnom mieste. Všetci Česi, Slováci, Rusíni a príslušníci ďalších národností, ktorí tu v septembri a októbri roku 1944 bojovali po boku sovietskej armády, sa na tomto mieste neocitli náhodne. Boli v správnej chvíli na správnom mieste, a preto obeť, ktorú pre vlasť priniesli, z nich v mojich očiach nerobí obete, ale hrdinov,“ povedala prezidentka Čaputová. 

Pietnej spomienky pri Pamätníku československého armádneho zboru na Dukle, ako aj pri soche armádneho generála Ludvíka Svobodu a pri Pamätníku sovietskej armády vo Svidníku sa zúčastnil aj minister obrany SR Peter Gajdoš. Spolu s ministrom obrany ČR Lubomírom Metnarom vzdali hold hrdinom, ktorí zahynuli počas jednej z najkrvavejších operácií 2. svetovej vojny na území Slovenska. Spomienka pri príležitosti 75. výročia Karpatsko-duklianskej operácie sa dnes konala aj za účasti najvyšších ústavných činiteľov. 

„Karpatsko-duklianska operácia je príkladom neoblomnej národnej hrdosti a odhodlania v boji proti nacistickému útlaku, no zároveň aj trvalým varovným signálom voči nebezpečenstvu, ktoré v podobe extrémizmu, rasizmu a xenofóbie hrozí aj dnes,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Pri tejto príležitosti zároveň udelil pamätné medaily vojnovým veteránom, ako aj mestu Svidník.

Súčasťou dnešnej spomienky bola už tradične aj prehliadka Vojenského historického múzea vo Svidníku a vyhliadkovej veže na Dukle.

Hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie si dnes uctili aj členovia Klubu generálov Slovenskej republiky –  náčelník Generálneho štábu OS SR generál Daniel Zmeko, veliteľ Vzdušných síl OS SR generálmajor Ľubomír Svoboda, brigádny generál Boris Ďurkech, ako aj členovia KG SR, vedúci regionálnej skupiny KG SR východ generálmajor v.v. Marián Horský, generál v.v. Milan Maxim, generálmajor v.v. Jozef Blizman, brigádny generál Miroslav Kováč a generálmajor v.v. Ján Čmilanský.

Dukla

« späť