V dňoch 23.-27. septembra v Centre výcviku Lešť a AOS Liptovský Mikuláš vrcholilo dvojstupňové veliteľsko-štábne cvičenie s čiastočným vyvedením vojsk a podporou simulačných technológií s názvom SLOVENSKÝ ŠTÍT 2018. Cvičenia sa zúčastili najmä sily 2.mb Prešov, 12.mpr Nitra a vojaci z Maďarska, Českej republiky, Poľska a USA. Celkovom cvičilo okolo 1500 osôb, 160 ks kolesovej techniky a 55 ks pásovej techniky. Priamo na Lešti naživo cvičili vojaci tankovej roty Armády USA v Európe spolu so slovenským mechanizovaným práporom a poľskou motorizovanou čatou, čím dodávajú cvičiacim štábom prvky reálnej bojovej činnosti. 

Dňa 27.septembra 2018 bol v rámci cvičenia na Lešti zorganizovaný VIP-deň. Pozvaní hostia sa sústredili v priestore Riečky, kde si po úvodnom brífingu riadiaceho cvičenia genmjr. Ing. Miroslava Kociana prezreli miesto velenia 2.mb. Následne sa hostia presunuli na pozorovateľňu Dolné Dlhé Diely, kde po príhovore ministra obrany SR Petra Gajdoša a náčelníka GŠ OS SR genpor.Ing. Daniela Zmeka prebehli ukážky činnosti jednotlivých druhov techniky: L-29 Albatros, UH-60 Black Hawk, tanky Abrams, vozidlá Patria, BVP-2 a Bradley.  

Medzi pozvanými hosťami boli predseda vlády SR Peter Pelegríny, predseda výboru pre obranu a bezpečnosť NR SR Anton Hrnko, ministerka vnútra SR Denisa Saková, veľvyslanec USA v SR Adam Sterling. Na pozvanie NGŠ OS SR sa zúčastnil i celý rad členov KG SR: generáli Blanárik, Cerovský, Honzek, Horský, Petrenec, Vojtek, aktívni generáli Joch, Novosad, Gacko ale i nečlenovia, generáli Hirka a Vývlek.  

Cvičenie SLOVENSKÝ ŠTÍT 2018

« späť