Minister obrany SR Peter Gajdoš a predseda výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko dňa 24.mája 2018 odleteli do Ríma, aby si uctili výročie udalosti, tak dôležitej pre vznik Československej republiky. Cesty sa zúčastnili i náčelník GŠ OS SR genpor.Ing. Daniel Zmeko a náčelník Vojenskej kancelárie preizidenta SR genmjr. Ing. Vladimír Šimko. Minister na cestu pozval zástupcov občianskych združení Spoločnosti M.R. Štefánika, Slovenského leteckého zväzu gen. Dr. M.R. Štefánika a Klubu generálov SR.  Za KG SR sa cesty zúčastnil podpredseda klubu genpor.v.v. Ing. Peter Vojtek a genmjr.v.v. Ing. Svatozár Naďovič, ktorý na cestu vyrazil automobilom so skupinkou priateľov už o deň skôr.    

    Delegácia sa po prílete na letisko Ciampino a privítaní mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancov SR v Taliansku p. Jánom Šotom, presunula na Benátske námestie do budovy spoločnosti Generali, kde je umiestnená pamätná tabuľa k tejto udalosti . Spoločnosť Generali udržiava toto pietne miesto a je hrdá na spoluprácu so Sloveskou republikou. Po začatí pietneho aktu členovia jednotlivých delegácií položili vence, s príhovormi vystúpili páni Peter Gajdoš a Anton Hrnko.  

“Je tomu presne 100 rokov, keď si 24. mája 1918 generál Štefánik, v tej dobe plukovník, podpredseda Československej národnej rady, prevzal na námestí, tu v Ríme, bojovú zástavu československých légií. Od tohto dátumu sa datuje ich existencia,” povedal Gajdoš.

Doplnil, že vznikom československých légií de facto vznikla aj Československá republika. “A tu treba jednoznačne vidieť veľkú úlohu Milana Rastislava Štefánika, ktorý ako jeden z príkladov vlastenca položil základy nášho bývalého Československa,” uviedol Gajdoš.

    Predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS) doplnil, že Štefánik bol “veľký vlastenec, ale nebol nacionalista a slobodu našich národov nechcel preto, aby sme mohli utláčať druhých, ale preto, aby sme si boli rovní”.

    Šéf slovenského rezortu obrany sa v hlavnom meste Talianska taktiež zúčastnil na slávnostnom akte kladenia venca pri hrobe neznámeho vojaka na Oltári vlasti na Benátskom námestí a absolvoval aj bilaterálne stretnutie s náčelníkom generálneho štábu Ozbrojených síl Talianska generálom Claudiom Grazianom.

    Kým oficiálny predstavitelia SR rokovali so svojimi proťajškami, ostaní členovia delegácie mali čas na krátku pešiu prehliadku okolia námestia, Oltáru vlasti s hrobom neznámeho vojaka, Rímskeho fóra a pamätníku zakladateľom Ríma. Potom sa delegácie presunuli na krátke občerstvenie do budovy Veľvyslanectva SR v Ríme a pred 22,00 sme pristáli v Bratislave. 

Dňa 24. mája 1918 sa na Benátskom námestí v Ríme (Piazza Venezia) pri pomníku zjednotiteľa Talianska kráľa Viktora Emanuela II. uskutočnilo slávnostné odovzdanie bojovej zástavy československým légiám v Taliansku. V tento pamätný deň odovzdal taliansky premiér Vittorio Emanuele Orlando plukovníkovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi prvú zástavu československých légií, čím uznal existenciu ČSR ešte pred jej vznikom. Československý armádny zbor v Taliansku mal vtedy spolu 19.476 mužov, z toho 591 Slovákov. Od roku 2004 je na najstaršom rímskom námestí Piazza Venezia umiestnená pamätná tabuľa venovaná spoluzakladateľovi prvého samostatného štátu Čechov a Slovákov, generálovi Štefánikovi. 

Delegácia zo Slovenskej republiky si v Ríme uctila 100. výročie vzniku československých légií

« späť