Každoročne dňa 22. septembra si vojaci pripomínajú Deň ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Výročie historicky prvého ozbrojeného vystúpenia Slovákov proti útlaku, ktoré sa odohralo 22. septembra 1848 práve pri Brezovej pod Bradlom sa stalo symbolicky Dňom ozbrojených síl.

Nástupom na námestí M.R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom za účasti štátneho tajomníka Ministerstva obrany Miloša Koterca, náčelníka Generálneho štábu OS SR generálporučíka Milana Maxima si príslušníci ozbrojených síl pripomenuli 22 rokov svojej existencie. Prítomní boli ďalší významní hostia z Čs. obce legionárskej, ZSPB, primátorka mesta Brezová pod Bradlom, ako aj starostovia okolitých obcí.

Početná bola delegácia Klubu generálov SR. Osláv sa zúčastnili generáli v činnej službe Milan Maxim, Peter Gajdoš, Pavel Macko, Ondřej Novosad, Miroslav Korba, Jindřich Joch.

Z radov generálov v zálohe a vo výslužbe sa osláv Dňa Ozbrojených síl zúčastnili predseda KG SR generál František Blanárik, ďalej generáli Ján Vido, Marián Horský, Pavel Honzek, Gašpar Hozman, Ján Ďurove, Dušan Humený, Svetozár Naďovič, Jozef Dunčko, Jaroslav Ešmír, Milan Podhoráni, Juraj Baránek, Ľubomír Bulík, Milan Cerovský, Július Humaj.

Osláv Dňa Ozbrojených síl sa zúčastnil aj veliteľ Národnej gardy štátu Indiana generálmajor Courtney P. Carr so svojim doprovodom.

Pri príležitosti Dňa Ozbrojených síl SR generálporučík Milan Maxim udelil generálovi Františkovi Blanárikovi Odznak náčelníka Generálneho štábu OS SR II. stupňa a generálovi Mariánovi Horskému Pamätnú medailu náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl Slovenské republiky – II. stupeň za ich osobný podiel na propagácii Ozbrojených síl SR.

„Je dôležité pravidelne pripomínať slovenskej spoločnosti kľúčovú úlohu ozbrojených síl v rámci garancie bezpečnosti našej vlasti. Preto buďme hrdí a vážme si všetkých vojakov, ktorí počas existencie OS SR zodpovedne plnili svoje úlohy,“ povedal vo svojom príhovore generálporučík Maxim.

Zástupcovia Československej obce legionárskej udelili generálporučíkovi Milanovi Maximovi Pamätnú medailu II. stupňa Čs. obce legionárskej za celoživotný príspevok k budovaniu československej a slovenskej armády.

„Tento deň patrí vojakom a je oslavou ich poslania, ktoré si ženy a muži v uniforme zvolili. Zároveň je aj pripomienkou pre občanov našej krajiny, že na profesionálnu a zodpovednú prácu, Vás vojakov, sa môžu vždy spoľahnúť. O tom, že si to ľudia skutočne uvedomujú vypovedá aj dlhodobé postavenie ozbrojených síl na vrchole najdôveryhodnejších inštitúcií na Slovensku. Rovnako pozitívne sú aj referencie a hodnotenia zahraničných partnerov na pôsobenie našich jednotiek v zahraničných misiách a operáciách. Ako vidno môžete byť na seba právom hrdí,“ uviedol v príhovore štátny tajomník rezortu obrany Miloš Koterec.

Na záver osláv účastníci slávnostného zhromaždenia položili vence pri pamätníku hurbanovských bojov z rokov 1848-49 na Prietržskej ceste.

 

 http://www.mod.gov.sk/35830-sk/oslavy-dna-ozbrojenych-sil-sr-v-brezovej-pod-bradlom/

Brezová pod Bradlom – Deň OS SR 2015

« späť