19. januára uplynulo presne desať rokov od najväčšieho leteckého nešťastia v histórii Ozbrojených síl SR. V maďarskej obci Hejce a na vrchu Borsó si dnes pripomenul pamiatku 42 obetí tohto nešťastia minister obrany SR Martin Glváč. 19. januára 2006 sa len pár kilometrov od slovenských hraníc zrútil vojenský špeciál, ktorý z Kosova viezol príslušníkov slovenského kontingentu KFOR. Nehodu prežil jediný vojak, dnes kapitán Martin Farkaš.

Z Klubu generálov Slovenskej republiky sa pietneho aktu zúčastnili generálmajor v.v. Ing. František Blanárik – predseda KG SR, generálmajor v.v. Ing. Marián Horský – vedúci Rsk Východ, generálporučík v.v. Ing. Peter Vojtek, brigádny generál doc. František Bartko, generálporučík Ing. Marián Áč.

V oficiálnej delegácii MO SR sa zúčastnili členovia KG SR generál Milan Maxim, brigádny generál Ondřej Novosad a brigádny generál Miroslav Korba.

Najväčšiu leteckú tragédiu v dejinách Ozbrojených síl SR pripomína priamo na mieste rad pamätníkov a v obci Hejce pamätník, ktorý bol odhalený v roku 2007. Jeho ústredným motívom je bronzová socha padajúcej postavy, obkolesená do bronzu zaliatymi štyrmi 6-metrovými stromami, ktoré sa pri páde lietadla zlomili. Pamätník je postavený na podstavci z tatranskej žuly. Väčšina z vojakov, ktorá pri tragédii zahynula, bola z trebišovského mechanizovaného práporu.

Hejce 2016

« späť