Dňa 6. októbra 1944, po ťažkých bojoch na území Poľska, sa príslušníci 1. československého armádneho zboru prebojovali na Slovensko v priestore Duklianskeho priesmyku a začali oslobodzovať svoju vlasť. Tento deň si dnes pripomíname ako

Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie

Pod názvom Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie sa 6. október prvýkrát pripomínal v roku 2016. Do roku 2015 niesol názov Deň obetí Dukly a do roku 1993 bol známy ako Deň Československej ľudovej armády.

Pamätník na Dukle je pamätným miestom a významným symbolom príslušníkov 1. československého zboru (v ktorom bojovalo aj viac ako 3000 vojakov slovenskej národnosti). Dnes sa tu každý rok 6. októbra schádzame aby sme vzdali poctu hrdinom, ktorí tu padli pri oslobodzovaní našej vlasti.

Aj tento rok sa pod gesciou MO SR a mesta Svidník pri príležitosti Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie pri pamätníku stretli veteráni, členovia občianskych združení nielen zo Slovenska ale aj z Českej republiky a desiatky občanov, aby vzdali poctu tým ktorí tu padli za našu slobodu.

Pamiatku a odvahu hrdinov od Dukly si uctili aj hlavní predstavitelia rezortu obrany v čele s ministrom obrany Martinom Sklenárom a hlavní funkcionári OS SR v čele s náčelníkom Generálneho štábu OS SR gen. Danielom Zmekom položením vencov pri pamätníku na Dukle aj pri pamätníkoch generála Svobodu a pri pamätníku Sovietskej armády vo Svidníku.

Za klub generálov SR sa pietnych aktov zúčastnili brig.gen.v.v. doc. Ing. František Bartko, CSc. a genmjr.v.v. Ing. Jozef Blizman spolu so zástupcami SZPB a Zväzu vojakov SR.

Foto: zdroj MO SR

« späť