Pred 16 rokmi vo štvrtok večer 19. januára 2006 otriasla Slovenskom najväčšia letecká tragédia v jeho histórii. Niekoľko kilometrov od hraníc Slovenska na vrchu Borsó pri maďarskej obci Hejce havaroval vojenský špeciál AN-24, ktorý viezol slovenských vojakov z Kosova vracajúcich sa z misie KFOR.

K symbolickým 42 dubovým stĺpom, ktoré stoja na mieste havárie, si ich pamiatku prišli uctiť minister obrany SR Jaroslav Naď, minister obrany Maďarska Tibor Benkö, štátny tajomník MO SR Marian Majer, náčelník GŠ OS SR gen. Daniel Zmeko, veliteľ Obranných síl Maďarska genpor. Romulusz Ruszin-Szendi, generálny vikár Mons. František Rábek, početná vojenská generalita a pozostalí zahynutých vojakov.

„Stretávame sa tu po 16 rokoch od chvíle, ktorá otriasla naším rezortom – pracovnými aj osobnými životmi, celým Slovenskom aj našimi spojencami. Čas letí, ale bolesť ostáva a rovnako tak aj prázdne miesta po kolegoch, priateľoch a príbuzných, ktorí na tomto mieste stratili svoj život… Týchto 39 mužov a 3 ženy z našich radov zahynulo počas aktívneho plnenia služby vlasti a služby v prospech mieru a pokoja vo svete. Preto ostanú navždy zapísaní nielen v pamäti svojich blízkych ale aj v pamäti našej vlasti, moderného samostatného Slovenska. Česť ich pamiatke,“ povedal J. Naď na margo obetí, ktoré zasvätili život plneniu vojenskej prísahy – chrániť našu vlasť aj za cenu tej najvyššej obete.

Pietna spomienka pokračovala za účasti verejnosti pri Pamätníku obetiam leteckého nešťastia v obci Hejce, ktorej vedeniu a obyvateľom minister J. Naď poďakoval za dlhoročné zachovávanie a starostlivosť o spomienku na padlých slovenských vojakov. Obci Hejce za to udelil Pamätnú medailu ministra obrany III. stupňa. Pietnej spomienky sa zúčastnili členovia KG SR aktívni generáli: gen. Ing. Daniel Zmeko, genmjr. Ing. Robert Tóth, brig.gen. Ing. Tibor Králik a ďalej genpor.v.v. Ing. Peter Vojtek a náš podporovateľ genpor.v.v. Ing. Jaroslav Vývlek.

« späť