Tohtoročná jazda motorkárov Despatch Riders Motospojky Slovakia, ktorú už tradične spoluorganizuje Klub generálov SR, začala v Prešove. Dorazili sme už večer 21. júna, aby sme sa stretli s našimi priateľmi generálmi Mariánom Horským a Miroslavom Kováčom. Na druhý deň 22. júna sme mali prvú jazdu na vrtuľníkové krídlo, kde sa zhromaždili i ostatní účastníci jazdy. Privítal nás zastupujúci veliteľ pplk. Ing. Peter Kríž a objasnil nám v prezentácii štruktúru a úlohy plnené útvarom. Potom sme sa presunuli na letisko a do hangárov, kde sme po prvý krát mohli vidieť nové dva vrtulníky UH-60 Black Hawk. Zároveň nás obsluhy zoznámili i s vrtulníkom záchrannej a pátracej služby Mi-17 LPZS a výcvikovými trenažérmi. Po asi dvojhodinovej návšteve sme sa rozlúčili a jazda pokračovala do Poľska, Českej republiky a 28. júna dorazili jazdci po asi 1600 km do Bratislavy. Tu sme už tradične na druhý deň v piatok ráno o 8,30 hod. na Pamätníku zmierenia MO SR položili spolu so zástupcami MO SR, GŠ OS SR a Akadémie PZ SR vence. Po príhovore genpor.v.v. Petra Vojteka, sme sa pomodlili spolu s duchovným Vzdušných síl OS SR plk. Markom Trochanom. Krátke stretnutie ukončil trubač tónmi večierky. Pietneho aktu sa zúčastnili za MO SR riaditeľka kancelárie ministra obrany Andrea Urmaničová, za GŠ OS SR brig.gen. Ing. Slavomír Staviarsky, brig.gen Ing. Ľubomír Gacko, rektorka Akadémie PZ Lucia Kurilovská a početný zástup vojakov a občianskych zamestnancov. Kolóna 16 motoriek sa pod ochranou policajného doporovodu presunula na Poriečne oddelenie Poriadkovej polície SR v Bratislavskom prístave. Tam nás privítal veliteľ pplk. Peter Turiak, ukázal a predviedol nám priestory a techniku, ktorú má táto jednotka k dispozícii na ochranu štátnej hranice na našej najväčšej rieke Dunaj. Po krátkej plavbe po Dunaji sa celá kolóna presunula až do Bošácej, kde sme sa o 15,30 hodine pripojili ku Spanilej jazde, organizovanej v rámci podujatia Tankové dni Laugarício. Na radnici sme si pietnou spomienkou pripomenuli obete 2. svetovej vojny a vyrazili sme do Trenčína. V čele kolóny motorkári a za nimi vojenské historické vozidlá sovietskej, československej, nemeckej i americkej výroby. Spanilá jazda skončila položením kytice k pamätníku gen. M.R.Štefánika. Usporiadateľ jazdy pán Roman Juráš zdôraznil význam Štefánika pre súčasnosť, genpor. v.v. Peter Vojtek počiarkol jeho úlohu pri vzniku Československa a poďakoval účastníkom jazdy za bezpečnosť, disciplinovanosť a nadšenie, s akým sa venujú udržiavaniu našich tradícií. Na druhý deň v sobotu 30. júna v Trenčianskych Stankovciach Motospojky ako už tradične otvárali už 6. ročník podujatia Tankové dni Laugarício. Kolónu tu viedol genmjr.v.v. Juraj Baránek.

Despatch Riders Motospojky Slovakia každý rok jazdou Ride for forgotten Hero vyjadrujú svoju spolupatričnosť s príslušníkmi ozbrojených zborov nielen na Slovensku ale i v susedných krajinách. Zvlášť ju venujú tým, ktorí v nasadení utrpeli zranenie alebo prišli o život.

V roku 2018 sa celej jazdy zúčastnil genmjr.v.v. Juraj Baránek a najazdil tak viac ako 2100 km, genpor.v.v. Peter Vojtek stihol najazdiť iba okolo 1000 km.   

Jazda pre zabudnutého hrdinu Motospojky 2018

« späť