Dňa 17. 7. 2018 bola v areáli Bažantnice v Starom Tekove pri pamätníku obetiam bratislavsko-brnianskej operácie  predstavená medaila, ktorá vznikla z iniciatívy Klubu generálov SR a slovenského klubu 1. prieskumného práporu. Medaila „Veterán armády SR – ochranca zvrchovanej vlasti“ vznikla pri príležitosti vyhlásenia deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky a pri príležitosti 25. výročia vzniku Armády Slovenskej republiky (od 1.1.1993 – do 1.7.2002), ktorá od prvých hodín chránila zvrchovanosť, štátnu suverenitu a nezávislosť Slovenskej republiky na zemi i vo vzduchu. Je zároveň pamiatkou na 58 vojakov, ktorí zahynuli pri plnení služobných úloh v zahraničí, ako aj ďalších vojakov, ktorí počas služby vlasti zahynuli na území Slovenskej republiky.

    Medailu uviedol a predstavil predseda Slovenského klubu 1. prieskumného práporu Pavol Engler a pramenitou vodou ju pokrstil genmjr. v.v. Ján Pančík, bývalý veliteľ 1.prieskumného práporu. Medaila je v zlatom prevedení pre generálov, pre zberateľov a ostatné hodnosti v striebornom prevedení. Aktivity sa zúčastnili členovia KG SR genmjr. v.v. František Blanárik, genpor. v.v. Peter Vojtek, genmjr. v.v. Ján Pančík, gen. Tibor Gaplovský, zástupci KVV SR a Únie vojnových veteránov. Dôstojný priebeh a zabezpečenie celého podujatia by neboli možné bez podpory pána Jozefa Hostinského. 

   Medailu  „Veterán Armády SR – ochranca zvrchovanej vlasti“ je možné si objednať na:

Slovenský klub 1. prieskumného práporu, Pavol Engler, tel. 0902 632 231 (pavol.engler@gmail.com)

www.sk1pspr.sk , sk.prvypspr@gmail.com

  Popis: Očíslovaná medaila na stuhe uchytená špeciálnym závesom, ministuška s miniatúrou, miniodznak, certifikát, plastový obal s priehľadným vekom, cena 25 € + poštovné alebo osobný odber

Krst medaily

« späť