Dňa 21.6.2012 navštívil vojakov 12. mechanizovaného práporu z Nitry vo Výcvikovom priestore Vojenského obvodu Lešť počas certifikačného cvičenia minister obrany Martin Glváč.Prítomní boli aj členovia KG SR, ktorých pozvál NGŠ OS SR SR generálporučík Peter Vojtek.

„To, čo som tu dnes videl, ma iba utvrdilo v tom, že naši vojaci sú výborne vycvičení na to, aby efektívne pôsobili v rámci koaličných vojsk NATO kdekoľvek na svete,“ povedal po dnešnom cvičení M.Glváč. Podľa ministra splnila nitrianska jednotka všetky náročné kritériá certifikácie podľa štandardov NATO a je nasaditeľná v rámci medzinárodného krízového manažmentu.

Chcem poďakovať veliteľovi podplukovníkovi Štefanovi Acsaiovi a celému jeho práporu za perfektne odvedenú prácu počas celého afirmačného procesu a verím, že príslušníci jednotky budú Slovenskú republiku vzorne reprezentovať v medzinárodnom prostredí rovnako, ako aj doma pri živelných pohromách,“ pochválil Nitranov šéf obrany. „Kvalitne pripravený personál je to, čo môžeme hrdo deklarovať a som presvedčený, že postupne k ľudskému potenciálu budú v budúcnosti pribúdať aj moderné systémy, na ktoré žiaľ dnes ešte nemáme financie,“ poznamenal M.Glváč. „Nachádzame spolu s náčelníkom generálneho štábu aj vnútorné rezervy, ktorých využitie pocítia vojaci už v tomto roku,“ dodal minister.

S jednotkou je spokojný aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučík Peter Vojtek. „Pri takomto komplexnom cvičení je dôležitá bezchybná kooperácia viacerých zložiek našich ozbrojených síl. Aj dnes zabezpečovali vzdušnú podporu pozemným jednotkám ich kolegovia zo Vzdušných síl OS SR stíhacím lietadlom MiG-29,“ vysvetlil P.Vojtek. Generálporučík vyjadril potešenie, že pozvanie na záverečné certifikačné cvičenie prijali okrem pána ministra aj bývalí náčelníci generálneho štábu generál Cerovský a generálmajor Mikluš, ako aj zástupca Klubu generálov SR generál Honzek. „Teší má ich záujem, pretože naše ozbrojené sily rozvíjame aj na základoch, ktoré budovali práve oni počas pôsobenia v ozbrojených silách,“ povedal P.Vojtek.

Úspešná certifikácia 12. mechanizovaného práporu potvrdila pripravenosť tejto jednotky na jej začlenenie do Síl rýchlej reakcie NATO v roku 2013.

Minister Glváč a členovia KG SR medzi vojakmi certifikovanej jednotky

« späť