Už tradične sa v posledný júnový týždeň a prvý júlový víkend po celej Európe uskutočnila motocyklová jazda za zabudnutého hrdinu „Ride for the forgotten heroes“.  

   Aj tohto roku sa tradične na Slovensku zhostili organizácie Klub generálov Slovenskej republiky, v ktorom majú zastúpenie generáli zo všetkých záchranných a ozbrojených zborov Slovenska, Despatch Riders Slovakia ako najstarší a jediný  motocyklový klub na Slovensku ktorý združuje len príslušníkov ozbrojených a záchranných zborov a IPA SLOVAKIA – International police association Slovak section.

   Na jazde participovalo Prezídium policajného zboru SR, Akadémia Policajného zboru SR, Letka Ministerstva vnútra SR, Generálny štáb SR a mnoho iných zástupcov záchranných a bezpečnostných zložiek SR, za čo im patrí vďaka. 

   Tohto roku sme si vybrali ako cieľ uctiť si kolegov hasičov, ktorí obetovali svoje životy pri prvotných prácach po havárií atómovej elektrárne v Černobyle v roku 1986. 

   Trasa viedla z Českej republiky na Slovensko, ďalej na Ukrajinu a cez Poľsko s vyvrcholením na Slovensku. Minimálny počet motoriek na jazde bol 13 maximálny 73.  Trasa bola dlhá cez 3200 km a viedla cez 4 krajiny a 21 národných parkov. Počas cesty mali účastníci možnosť spoznať mestá ako Čáslav, Olomouc, Bratislavu, Ľvov, Kyjev, Černobyľ, Pripjať, Lublin a mnoho iných. Stretli sme sa s kolegami záchranármi, vojakmi, policajtmi, ale aj hasičmi vo všetkých krajinách. Mali sme možnosť počuť o ich práci o ich nasadení, možnosť oboznámiť sa s ich výstrojom, výzbrojou nielen v súčasnou ale aj v kontexte s dejinami. 

   Vyvrcholenie akcie bolo ráno v piatok 30.júna 2017 pri pamätníku zmierenia v areáli Ministerstva obrany Slovenskej republiky, kde položilo vence 27 jazdcov spolu s náčelníkom GŠ OS SR generálom Milanom Maximom a rektorkou akadémie PZ SR JUDr. Luciou Kurilovskou, PhD.. Tak, ako v príhovore povedal člen klubu Motospojky genpor.v.v. Ing. Peter Vojtek, cieľom tejto jazdy bolo vzdať hold a úctu všetkým padlým a zraneným počas služby vlasti.   Pietneho aktu sa zúčastnil i  viceprezident PZ SR generál JUDr.  Ľubomír Ábel a príslušníci generálneho štábu s našimi členmi genmjr. Ing. Miroslavom Kocianom a brig.gen. Ing. Ľubomírom Gackom. Jazdci potom v sprievode motoriek PZ SR a za účasti motorkára – vojenského policajta navštívili letisko M.R. Štefánika v Bratislave a odišli do Trenčianskych Stankoviec, kde sa zapojili do Tankových dní – Laugarício.  

   Uznanie patrí genmjr.v.v. Ing. Jurajovi Baránekovi, ktorý absolvoval celú trasu Motospojky 2017, celých 3200 km.

Motospojky 2017

« späť