Už sa stalo tradíciou že si na konci júna spoločne s motorkármi a príslušníkmi ostatných ozbrojených a záchranných zložiek pripomíname našich padlých kolegov.

Skoré ráno 28. júna 2019 patrilo jednej zo zastávok jazdy za zabudnutých hrdinov „RIDE FOR FORGOTTEN HEROES“, ktorou sa tradične stal Pamätník zmierenia na nádvorí Kutuzovových kasární v Bratislave. Počas krátkeho pietneho aktu predstavitelia velenia ozbrojených síl spolu so zástupcami združenia Motospojky položili na tomto symbolickom mieste  vence a po príhovore genpor.v.v. Petra Vojteka venovali tichú spomienku padlým. K pamätníku prišlo množstvo zástupcov MO SR a OS SR, bol tam i náš člen brig.gen. Boris Ďurkech. Po skončení pietneho aktu sa k nám pridal vojenský ordinár biskup mons.František Rábek, ktorý sa prihovoril účastníkom jazdy v Sieni cti a slávy OS SR. Tu sa účastníci zapísali do pamätnej knihy a na záver zástupcov motorkárov prijal náčelník Generálneho štábu OS SR generál Daniel Zmeko a poďakoval im za príkladný rozvoj tradícií.

Z Bratislavy motorkári pokračovali do Ústavu pre výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove, kde položili veniec k pamätníku 5 zavraždeným príslušníkom väzenskej stráže počas Leopoldovskej vzbury a  prezreli si múzeum. S výkladom histórie a s osobnými skúsenosťami prispel gen. Oto Lobodáš, ktorý prišiel tiež podporiť motorkárov. Kolóna sa presunula do Trenčína, kde sa zaradila do Spanilej jazdy historických vojenských vozidiel. Po položení venca k pamätníku generála M.R.Štefánika Spanilá jazda vyrazila do obce Bošany. Tu sa genpor.v.v.Peter Vojtek s prezidentom združenia Motospojky „DESPATCH RIDERS LE MC SLOVAK REPUBLIC“ Tomášom Levaiom poklonili pamätníku generála Štefana Jurecha a zapálili sviečku. V sobotu na Tankových dňoch Laugarício – Dňa s Pozemnými silami OS SR v Trenčianskych Stankovciach už tradične Motospojky otvorili toto podujatie. Tu sa stretli s ďalšími členmi KG SR: gen. Danielom Zmekom, genmjr. Jindrom Jochom a genpor.v.v. Pavlom Honzekom.

V roku 2009 sa prvýkrát stretli motorkári nosiaci uniformu. Založili tradíciu, ktorá prešla náročnou a komplikovanou cestou. Pôvodne chceli spojiť motorkárov ozbrojených a záchranných zborov jazdiacich vo voľnom čase. Postupne si našli hlavnú myšlienku svojho stretávania a to jazdiť a vzdávať úctu tým hrdinom, ktorí boli zranení alebo zahynuli v službe pre nás všetkých a čas i my ostatní, sme postupne na nich akoby zabudli.

Začali tak jazdiť jazdy pre zabudnutých hrdinov RIDE FOR FORGOTTEN HEROES. A zo skupiny motorkárov sa stalo občianske združenie Motospojky – DESPATCH RIDERS LE MC SLOVAK REPUBLIC. Jej členom môže byť iba motorkár v uniforme alebo vo výslužbe. 

Jazdia i po zahraničí, ale v tomto roku, keď oslavujú 10 rokov od prvej aktivity, naplánovali svoju jazdu iba po Slovensku. Navštívili útvary a zariadenia HaZZ, MV SR, OS SR, pietne a pamätné miesta našej nádhernej vlasti.

V pondelok navštívili v Žiline Strednú školu požiarnej ochrany a 5. pšu, kde ich prišli podporiť členovia Klubu vojenských výsadkárov SR. Položili tu vence k pamätníku J.Gabčíka, pamätníku zahynutých príslušníkov pluku a navštívili Sieň tradícií. V utorok zavítali do Akadémie OS SR v Liptovskom Mikuláši, prezreli si priestory akadémie a Sieň cti a slávy, ktorej artefakty daroval plk. Nikolaj Tegza. Popod Vysoké Tatry prešli do Starého Smokovca do strediska Horskej záchrannej služby. V stredu 26.6. ich cesta zaviedla do Múzea SNP, ktoré si po položení venca a tichej spomienke i prezreli. Ďalej pokračovali do Nitry a tu 27.6. navštívili krajské riaditeľstvo PZ SR. Zúčastnili sa odhalenia pamätníka, kde sú i mená 8 zahynutých policajtov počas služby. V piatok pokračovali cez Bratislavu, Leopoldov, Trenčín a Bošácu do areálu v Trenčianskych Stankovciach. Tohto roku najazdili 1400 km. Jazdili prvý krát sprevádzaní vozidlami združenia HAKA, ktoré oslovila hlavná myšlienka jazdy. HAKA na svojich stránkach priebežne informovala o jazde a jednotlivých zastávkach.

Jazdu organizovali

Klub generálov Slovenskej republiky

International Police Assotiation Slovak section

Despatch Riders LE MC Slovak Republic

Z Klubu generálov sa tejto jazdy zúčastňuje pravidelne generálporučík v.v. Peter Vojtek, ktorý je aj jeden z hlavných organizátorov tejto akcie. Pre nemoc sa nemohol zúčastniť ďalší člen Despatch Riders LE MC Slovak Republic generálmajor v.v. Juraj Baránek.

Juraj, prajeme skoré uzdravenie!

Motospojky 2019

« späť