Prvýkrát si pamiatku 41 slovenských vojakov a 1 civilného zamestnanca, ktorí zahynuli pri havárii lietadla AN-24 počas návratu z misie KFOR, dňa 19. januára 2023 uctili položením vencov pri Pamätníku zmierenia v areáli MO SR minister obrany SR Jaroslav Naď spolu ďalšími predstaviteľmi rezortu obrany a početnými zástupcami občianskych združení. Oficiálna pietna spomienka sa tak po 17 rokoch nekonala na mieste tragédie v Maďarsku na vrchu Borsó a v obci Hejce.

Za 30 rokov existencie Slovenskej republiky sa podarilo mnoho dobrého, no došlo aj k mnohým tragédiám, ktoré sa nezmazateľne vryli do našich sŕdc. Po skvelých kolegoch, priateľoch a milovaných príbuzných, ktorí pred 17 rokmi zahynuli pri havárii lietadla AN-24, ostalo hlboké prázdno. My však na nich nikdy nezabudneme a sme im vďační za ich dobré skutky, ktoré robili nezištne v snahe pomáhať. Vždy pre nás budú svetlom, ku ktorému budeme upierať naše myšlienky,“ povedal minister Naď, ktorý v roku 2020 rozhodol o odtajnení správy o vyšetrení tejto leteckej nehody. Pripomenul tiež, že predstaviteľom súčasného vedenia rezortu obrany sa podarilo splniť sľub – vlani v októbri totiž s pozostalými tragédie AN-24 navštívili Kosovo a miesta pôsobenia ich blízkych.

Pri tragédii z 19. januára 2006 zahynulo 42 kolegov rezortu obrany (3 ženy a 39 mužov). Vojenský špeciál Antonov AN-24, ktorý viezol slovenských vojakov z operácie v Kosove sa zrútil na vrchu Borsó tesne pred pristátím na letisku Košice.

Slovenskí vojaci pôsobili v misii KFOR takmer 11 rokov od 1999 do roku 2010. Celkovo sa v rámci misie vystriedalo 2004 príslušníkov OS SR, pričom ich cieľom bolo zabezpečiť bezpečnosť a ochranu pre všetky etnické skupiny, voľnosť pohybu na hlavných zásobovacích trasách, monitorovanie a pripravenosť na humanitárnu pomoc.

Pietny akt moderoval Miroslav Minár, duchovným slovom sa prihovorili mons. František Rábek, ordinár Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR, a plk. Mgr. Viktor Sabo, PhD., riaditeľ Úradu ekumenickej a pastoračnej služby v OS SR a OZ SR.

Vojenskú delegáciu viedol zástupca náčelníka generálneho štábu OS SR genpor. Ing. Ľubomír Svoboda, za členov KG SR kytice spolu s pozostalými našich vojakov položili genpor.v.v. Ing. Peter Vojtek, gen.v.v. Ing. Ľubomír Bulík, genmjr.v.v. Ing. Juraj Baránek.

« späť