Dňa 31.10.2017  minister obrany SR Peter Gajdoš slávnostne odovzdal   v priestoroch Dopravného krídla gen. M. R. Štefánika v Kuchyni do užívania vojakom prvé z dvoch lietadiel Spartan.  Z pohľadu modernizácie ozbrojených síl išlo o ďalší historický okamih.
 
„Chcem zaželať našim pilotom veľa šťastných letových hodín. Verím, že nová moderná technika bude pre nich zároveň aj motiváciou pre ešte kvalitnejšie plnenie úloh,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň zdôraznil, že lietadlo bude slúžiť nielen pre potreby vojakov, ale v rámci domáceho krízového manažmentu aj všetkým občanom Slovenskej republiky.
Následne lietadlo odovzdal náčelník Generálneho štábu OS SR generál Milan Maxim veliteľovi vzdušných síl brigádnemu generálovi Ľubomírovi Svobodovi.  Slávnostného aktu sa zúčastnil predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko, štátny tajomník MO SR Róbert Ondrejcsák, zástupcovia dodávateľa talianskej firmy Alenia Aermacchi, generáli v aktívnej službe Daniel Zmeko, Ľubomír Gacko a odborná verejnosť.
Nákup dvoch dopravných lietadiel C-27J Spartan bol zrealizovaný v súlade s Koncepciou rozvoja Vzdušných síl OS SR. Zmluva o dodávke bola podpísaná ešte v roku 2014. Nový stroj nahradí už vyradené lietadlá AN-24 a AN-26.  
Nový C-27J Spartan  s 3-člennou posádkou prepraví 46 profesionálnych vojakov, uvezie náklad 11 500 kg a má dolet viac ako 4000 km. Výhodou je tiež jeho využitie v rámci domáceho krízového manažmentu. V rámci neho bude možné dopravné lietadlo využiť napríklad na prepravu ranených, ako aj na prepravu materiálu pre potreby zásobovania, či na hasenie požiaru. Na podujatí sa zúčastnil i  generálporučík Peter Vojtek.     

https://www.mod.gov.sk/40799-sk/minister-gajdos-slavnostne-odovzdal-vojakom-do-uzivania-prve-lietadlo-spartan/

nové Spartany v OS SR

« späť