Dňa 16.3.2023 si v Grasalkovičovom paláci v Bratislave šiesti profesionálni vojaci v aktívnej službe OS SR prevzali dekréty o vymenovaní a povýšení z rúk prezidentky SR a hlavnej veliteľky Ozbrojených síl SR Zuzany Čaputovej.

V súlade s plánom vnútorného členenia a zabezpečenia OS SR a za účasti ministra obrany SR Jaroslava Naďa a náčelníka Generálneho štábu OS SR gen. Daniela Zmeka boli do prvej generálskej hodnosti „brigádny generál“ vymenovaní plukovníci Marek Banas, Jaroslav Krám, Jozef Ševčík a Róbert Kecső. Zároveň boli do vojenskej hodnostigenerálmajor“ povýšení brigádni generáli Róbert Kleštinec (riaditeľ Vojenského spravodajstva) a Martin Michalko (veliteľ Spoločného operačného veliteľstva OS SR).

„Naši občania v tejto situácii potrebujú mať istotu, že sa ich bezpečnosť opiera o profesionálnu, odborne spôsobilú, dobre vycvičenú a na vysokej úrovni technicky vybavenú armádu. Oddnes, páni generáli, budete s ešte väčšou zodpovednosťou pristupovať aj vy,“ povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Povýšenia a menovania do generálskych hodností sú podľa nej osvedčením ich schopností a ocenením ich doteraz vynaloženého úsilia.

„Nielen prvá, ale aj každá ďalšia generálska hviezda je výrazom ocenenia zásluh pri budovaní a rozvoji Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Rovnako ide o záväzok k ďalšej oddanej a odhodlanej službe vlasti. Prajem Vám k tomu veľa síl, úspechov a splnených úloh,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.

Za novovymenovaných a povýšených profesionálnych vojakov vyjadril poďakovanie po novom už brig. gen. Marek Banas. „Ide o významný míľnik v živote profesionálneho vojaka. Chceme Vás uistiť o tom, že prejavenú dôveru nesklameme,“ uviedol spolu s vďakou za podporu Ozbrojených síl SR.

Slávnostného aktu v prezidentskom paláci sa zúčastnili i ďalší členovia Klubu generálov SR: zástupca náčelníka GŠ OS SR genpor. Ing. Ľubomír Svoboda, náčelník Vojenskej kancelárie prezidenta SR brig.gen. Ing. Ladislav Dovhun, MA, veliteľ Spoločného centra krízového manažmentu GŠ OS SR brig.gen. Ing. Martin Stoklasa.

Gratulujeme pánom generálom k novým vojenským hodnostiam, prajeme im veľa úspechov v službe!

« späť