Kvetná nedeľa roku 1943 sa do kroniky piatich slovenských rodín zapísala veľkými písmenami. V tento deň piati kamaráti a kolegovia ukoristili na letisku v Trenčianskych Biskupiciach vojenské lietadlo slovenských vzdušných síl, aby ďaleko od svojho domova bojovali za slobodu vlastného i ostatných národov.

Ich cieľom bola Veľká Británia, v ktorej plánovali vstúpiť do služieb britského kráľovského letectva a bojovať za jej oslobodenie i ukončenie druhej svetovej vojny. Naplneniu sna však predchádzala strastiplná cesta zo Slovenska, cez Turecko a Orient až do ich cieľovej stanice.

Jedným z týchto chlapcov bol aj v tom čase 25-ročný Anton Vanko, ktorý sa na britských ostrovoch stal pilotom 312. československej stíhacej perute RAF. Vo farbách britského kráľovského letectva lietal na lietadle Spitfire niečo vyše roka. Tragicky zahynul 8. decembra 1944 za zlých poveternostných podmienok počas štartu operačného letu. V tom čase mal iba 26 rokov.

“Tento rok je to presne 100 rokov, kedy sa v Lednických Rovniach narodil môj prastrýko Anton Vanko. Motívom postavenia pamätníka bol jeho spôsob odchodu zo Slovenska do RAF-u, ťažký prechod Antona cez Orient, Palestínu, Sýriu, Egypt do Veľkej Británie,” objasnil Karol Vanko s tým, že odhaliť pamätník lednickorovnianskemu rodákovi chceli už pred desiatimi rokmi, neúspešne.

Na slávnostnom odhalení pamätníka sa zúčastnil aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Andrew Garth.

Medzi účastníkmi podujatia bol prítomný aj člen KG SR generálmajor v.v. Ing. Juraj Baránek. 

Odhalenie pamätníka pilotovi RAF Antonovi Vankovi v rodnej obci Lednické Rovne

« späť