Položením vencov k rodnému domu Milana Rastislava Štefánika v Košariskách si dnes predstavitelia ministerstva obrany, štátnych inštitúcií, samosprávy a rôznych spolkov a združení pripomenuli 134. výročie narodenia tejto výraznej osobnosti slovenskej histórie.

Medzi účastníkmi spomienkovej akcie boli aj členovia Klubu generálov SR – RSk Sever, generáli Marián Mikluš, Pavel Honzek a Svetozár Naďovič. Za Ministerstvo obrany SR a Generálny štáb OS SR sa zúčastnil člen KG SR generál Daniel Zmeko, ktorý vystúpil so slávnostným príhovorom.

Generál Mikluš a generál Honzek položili kyticu rudých karafiátov k rodnému domu generála M.R. Štefánika, ktorý je od 10. júna 2010 Čestným členom Klubu generálov SR In memoriam.

Milan Rastislav Štefánik – politik, astronóm, vojenský letec, najvýznamnejšia osobnosť moderných slovenských dejín sa narodil 21. júla 1880 v malej dedinke Košariská v rodine evanjelického farára Pavla Štefánika a jeho manželky Albertíny.

V roku 1898 odišiel Štefánik do Prahy, kde najprv študoval stavebné inžinierstvo na technike a v rokoch 1900 – 1904 astronómiu na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity.

V novembri 1904 odišiel Milan Rastislav Štefánik do svojej druhej vlasti do Francúzska. V Paríži pracoval Štefánik v slávnom observatóriu Meudone. V roku 1910 ho vedecké ústavy Bureau des Longitudes a Bureau Central Météorologigne poverili pozorovaním Halleyovej kométy na Tahiti. Za vedecké práce bol Francúzskou vládou vyznamenaný Radom rytiera Čestnej légie (1914).

Prvá svetová vojna zastihla Štefánika v Maroku, kde chcel zriadiť observatórium. Po návrate do Francúzska absolvoval výcvik v leteckej škole v Chartres a výcvik v stíhacej divízii v hodnosti poručíka. V septembri 1915 bol odvelený na srbský front. Napriek svojmu svetobežníctvu sa Štefánik neprestal považovať za Slováka a napriek francúzskemu občianstvu zostal srdcom Slovákom.

Koncom apríla 1919 navštívil Štefánik Taliansko, aby zabezpečil odchod našich zajatcov domov. V nedeľu 4. mája 1919 sa v Galarate rozlúčil Štefánik s najvyššími predstaviteľmi Talianska.

Pri návrate do vlasti, kde sa mal ujať funkcie ministra vojny v Československej vláde sa jeho lietadlo pri pristávaní v Ivanke pri Dunaji zrazu zrútilo priamo na zem. Milan Rastislav Štefánik spolu s dvomi talianskymi letcami a mechanikom zahynul.

Oslavy 134. výročia narodenia generála M. R. Štefánika v Košariskách

« späť