Pri Pamätníku umučených v lesoparku Brezina si Trenčania spomenuli na obete fašistického besnenia počas Slovenského národného povstania.

Na 69 obetí fašizmu, ktoré popravili Nemci v Dušovej doline na Brezine, spomínal aj priamy účastník SNP a bojov 2. svetovej vojny Pavol Liška. Ako povedal, pred 74. rokmi sa slovenský národ zobudil do nového rána. Do takého, kedy sa o Slovensku dozvedel celý svet. Podľa Miroslava Malaya, člena oblastnej organizácie SZPB Trenčín, sa ľudia dali dokopy a jednotne vystúpili proti najhoršej ideológii ľudstva, proti fašizmu.

Tým, že Slováci spontánne zobrali zbrane do rúk, podľa Pavla Líšku svojou troškou prispeli k porážke fašizmu. Bolo to obdobie obetí, ale aj odvážnych hrdinstiev, ktoré by nemali zapadnúť prachom. Vyjadril nádej, že ľudstvo už nezažije takú vojnu ako bola 2. svetová vojna.

Vence k pamätníku položili zástupcovia ozbrojených síl, predstavitelia verejnej správy a samosprávy, zväzu protifašistických bojovníkov či potomkovia a príbuzní tých, ktorí v povstaní zahynuli.

Za Klub generálov SR sa spomienkovej akcie zúčastnil generálporučík v.v. Ing. Pavel Honzek.

Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška vyzval pri Pamätníku umučených na Brezine, aby sa nezabúdalo.  „Veľmi veľa Trenčanov bolo zapojených do SNP a zohrávali kľúčovú úlohu. Česť patrí všetkým tým, ktorí padli v SNP a vybojovali slobodu tomuto národu,“ povedal primátor Trenčína Richard Rybníček.

Po skončení slávnosti pozval primátor vzácnych hostí na malé pohostenie v priestoroch sobášnej miestnosti mestského úradu.

Trenčín

« späť