21. septembra 2019. Na pozvanie obecného zastupiteľstva sa členovia Klubu generálov SR zúčastnili osláv 75. výročia oslobodenia obce Kalinov.

Osláv sa zúčastnil predseda vlády SR Peter Pellegrini, ktorý vyzval všetkých prítomných k hrdosti.

Z Klubu generálov SR sa osláv zúčastnil predseda KG SR generálmajor v.v. František Blanárik, vedúci Rsk KG SR Východ generálmajor v.v. Marián Horský a člen  KG SR generál Milan Maxim. V delegácii ministerstva obrany sa osláv zúčastnil veliteľ Pozemných síl OS SR generálmajor Jindřich Joch.

Obec Kalinov je prvou oslobodenou obcou na území bývalého Československa.

„Skláňam sa pred hrdinami, ktorí v týchto lesoch položili svoj život pre našu budúcnosť. Sú to hodnoty a boje, ktoré si dnes nevieme vôbec predstaviť. Pre naše mladé generácie je úplne nepredstaviteľné, že sa ich rovesníci spred 75 rokov budili s vedomím, že sa možno už nikdy nedožijú západu slnka. Pretože smrť bola tou najbežnejšou vecou v ich vtedajšom živote. A vďaka týmto neskutočným obetiam dnes žijeme životom, ktorý je na míle vzdialený tomu, s čím sa každodenne borili naši otcovia a dedovia. Buďme hrdí a vždy si ctime tých, ktorí bojovali za našu slobodu, ale prosím, buďme hrdí aj my všetci sami na seba za to, že na nich nikdy nezabudneme,“ povedal Pellegrini.

Pri oslobodzovaní obce padlo 1200 sovietskych vojakov.

Člen Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Ján Uhrík opísal Kalinov ako symbol oslobodenia.

„Tunajším pietnym zhromaždením sa tak v Slovenskej republike každoročne otvárajú spomienkové oslavy oslobodenia našich obcí a miest,“ povedal.

„Krehkosť mieru nám dnes pripomínajú teroristické útoky a hrozby, regionálne konflikty už aj v našom bezprostrednom susedstve,“ dodal.

V rámci osláv boli rozkazom ministra obrany SR udelené dve vyznamenania mimoriadnych ocenení.

Pamätnú medailu k 25. výročiu vzniku Ozbrojených síl SR získal Ján Štefánik, Pamätnú medailu k 75. výročiu SNP a skončeniu 2. svetovej vojny obec Kalinov.

Oceňoval aj Klub generálov Slovenskej republiky.

Obci Kalinov udelil pri príležitosti 75. výročia oslobodenia obce Záslužný kríž generála Rudolfa Viesta I. stupňa, Pamätnú medailu Jána Goliana II. stupňa si z osláv odniesli Mária Regrutová a Anna Balejová. Vyznamenania odovzdali generálmajor v.v. Blanárik, generálmajor v.v. Horský a generál Maxim.

Kalinov

« späť