Karpatsko-duklianska operácia trvala od 8. septembra do 28. októbra 1944. Jej zámerom bolo rozbitie síl nemeckej skupiny armád v predhorí Karpát a rýchly prechod karpatskými hrebeňmi na Slovensko s cieľom poskytnúť pomoc Slovenskému národnému povstaniu.

Hranice Slovenska dosiahli ako prvé, 20. septembra, jednotky pravého krídla 1. gardovej armády. Dňa 6. októbra 1944 prešli definitívne na územie Slovenska aj jednotky 1. čs. armádneho zboru.

Išlo o najťažšiu operáciu na našom území, ktorá si na oboch stranách frontu si vyžiadala veľké obete:

– na strane sovietskej 38. armády bolo 13 264 padlých, zomrelých a nezvestných. Ďalších 48 750 vojakov bolo ranených, resp. v ťažkých klimatických a hygienických podmienkach chorých.

– 1. čs. armádny zbor mal 1 630 padlých, zomretých a nezvestných. Ďalších 4 069 príslušníkov zboru bolo ranených.

– Nepriateľské straty sa odhadovali až na 52 000 padlých a ranených.

V deň osláv sa 6. októbra 2022 už tradične zišli pri pamätníku na Dukle pamätníci, príslušníci spoločenských organizácií, samospráv a štátnej správy, aby si spolu s predstaviteľmi štátu a OS SR pripomenuli túto významnú operáciu v rámci ktorej jednotky 1.čs. zboru, po boku sovietskej 38. armády, po rokoch v ťažkých bojoch vstúpili na Slovensko a začali s jeho  oslobodzovaním.

Je smutné, že pietneho aktu sa nezúčastnil nikto z hlavných predstaviteľov štátu (veniec za prezidentku SR položili príslušníci čestnej jednotky). 

Delegácia rezortu obrany na čele so štátnym tajomníkom Mariánom Majerom a velenie ozbrojených síl vedené náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Danielom Zmekom po spomienke na Dukle sa zúčastnili aj na tichom pietnom akte položenia vencov pri soche armádneho generála Ludvíka Svobodu a pri Pamätníku sovietskej armády vo Svidníku.

Za Klub Generálov SR položili vence pri pätníku na Dukle, pamätníku generála L. Svobodu a pri Pamätníku sovietskej armády vo Svidníku brigádny generál v.v. doc. Ing. František Bartko, CSc. a genmjr.v.v. Ing. Jozef Blizman spolu s prezidentom Zväzu vojakov SR plk. v.v. G. Merňákom a členom prezídia plk. v.v. J. Bašistom.

« späť