Pred deviatimi rokmi, 19. januára 2006, sa vracali príslušníci trebišovského mechanizovaného práporu s ďalšími príslušníkmi Ozbrojených síl SR späť na Slovensko po splnení úloh v mierovej misii v Kosove.

Do miesta pristátia na letisku Košice im chýbalo len pár minút, keď pri pristávacom manévri sa zrútil vojenský špeciál pri maďarskej obci Hejce, na vrchu Borsó.

Minister obrany SR Martin Glváč  pripomenul pamiatku 42 obetí najväčšieho leteckého nešťastia v histórii Ozbrojených síl SR, ktoré, prežil jediný vojak, dnes už kapitán Martin Farkaš.

Spolu s prezidentom SR a ministrom obrany SR si v tento deň uctili pamiatku obetí leteckého nešťastia členovia Klubu generálov Slovenskej republiky, aktívni generáli Milan Maxim, Ondřej Novosad a Pavol Macko, ako aj generáli vo výslužbe František Blanárik, Ľubomír Bulík, Marián Horský a Miroslav Kováč.

Prezident SR a zároveň hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR Andrej Kiska zdôraznil, že na najväčšiu tragédiu slovenskej armády nezabúdame. „Zahynulo tu 42 ľudí a predčasne sa ukončili ich životy. A tak ako oni robili česť našej krajine, je našou povinnosťou robiť teraz česť ich pamiatke,“ povedal.

Túto tragédiu mám neustále na pamäti a robíme všetko pre to, aby naši vojaci dokázali zvládnuť čo najkritickejšie situácie,“ povedal na vrchú Borsó náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Milan Maxim. 

Pietny akt v Hejcoch

« späť