Naše Slovensko je posiate pomníkmi, ktoré nesú mená našich kolegov, ktorí zahynuli v službe. Vo mnohých vojenských útvaroch, na hasičských zbrojniciach, budovách policajného zboru, väzniciach, častokrát i na poliach, v dedinkách máme takéto pietne miesta. Máme centrálny pamätník vojakov zahynutých v zahraničných misiách na Háji – Nicovô nad Liptovským Mikulášom, ale na ostatných, ktorí zahynuli doma pri výcviku, dopravných nehodách, leteckých katastrofách, výbuchoch munície, zásahoch proti páchateľom trestnej činnosti či odsúdeným, akoby sme zabúdali. Cítili sme, že nám chýba centrálne pietne miesto. Ďalším impulzom bolo, keď sme navštívili pamätník policajtov zahynutých v službe v Lučenci, ktorý vyhotovili a zoznamy zahynutých policajtov skompletizovali nadšenci Klubu policajnej histórie SR Lučenec, vedení predsedom Kamilom Kolesárom.

Zavŕšiť myšlienku, ktorá vznikla pred viac ako 7 rokmi sa podarilo dňa 1.11.2023, keď bol dokončený a požehnaný centrálny pomník. Stalo sa tak za prispenia a aktívnej pomoci členov Klubu generálov SR, motoklubu DESPATCH RIDERS LE MC SLOVAK REPUBLIK a Klubu policajnej histórie SR Lučenec. S touto myšlienkou sme pred rokom oslovili biskupa Mons. Františka Rábeka, ordinára Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR, bez podpory a aktivity jeho samotného, by pomník nevznikol.

S pomocou riaditeľa Vojenského archívu Trnava p. Jozefa Petráša a duchovných zo všetkých silových rezortov sa podarilo overiť a skompletizovať zoznamy zahynutých. Od 1.1.1993 od vzniku Slovenskej republiky v službe vlasti tak podľa týchto informácií zahynulo 187 našich kolegov, profesionálov nosiacich uniformu a zamestnancov. Z toho:

OS SR 98
PZ SR 50
HaZZ 30
ZVaJS 6
Colná správa 3

V zozname je zaradených aj 5 príslušníkov ZVaJS, ktorí zahynuli pri tragédii v Leopoldove v roku 1991.

Po omši celebrovanej biskupom Rábekom za všetkých svätých ako aj za všetkých príslušníkov ozbrojených a záchranných zborov otec biskup požehnal Centrálny pamätník a tak premenil našu myšlienku na skutočnosť. Pomník je umiestnený pod krížom na skale dovezenej z Vysokých Tatier. Na skale je umiestnená kovová kniha s uvedením mien príslušníkov, ktorí zahynuli v službe od vzniku Slovenskej republiky. Má dôstojné miesto pred Katedrálou Sv. Šebastiána na adrese Bratislava – Rača, Pekná cesta 2. Na zhotovenie pamätníka bola vyhlásená verejná zbierka, ktorá mala symbolizovať našu súdržnosť, spolupatričnosť a rešpekt. Dodnes sa vyzbieralo viac ako 3000 eur.

Pietneho aktu sa zúčastnili najvyšší predstavitelia všetkých ozbrojených a záchranných zborov a naši priatelia z UV Veteran Slovakia, Zväzu vojakov SR, Slovenského zväzu vojakov v zálohe a ŠBA. Za OS SR za zúčastnil brig.gen. Ing. Marek Banas a ďalší členovia KG SR: genpor.v.v. Ing. Peter Vojtek, genmjr.v.v. Ing. Juraj Baránek, gen.v.v. JUDr. Stanislav Jankovič, gen.v.v. JUDr. Oto Lobodáš, gen.v.v. JUDr. Marián Slobodník.

Ďakujeme všetkým čo sa zaslúžili o realizáciu, aj všetkým, ktorí prispeli na zbierku.
Už existuje miesto, kde sa môžeme zastaviť a venovať pár tichých minút
pri spomienke na kolegov.

Ďakujeme!

« späť