2. mája 2017 prezident SR Andrej Kiska vymenoval jedného nového brigádneho generála Ozbrojených síl SR a dvoch ďalších generálov povýšil do vyšších generálskych hodností.

Riaditeľa Vojenského spravodajstva generálmajora Jána Balciara povýšil do hodnosti „generálporučík“.

Národného riaditeľa pre vyzbrojovanie – generálneho riaditeľa Sekcie modernizácie a infraštruktúry Ministerstva obrany SR brigádneho generála Daniela Zmeka povýšil do hodnosti „generálmajor“.

Zástupca veliteľa Pozemných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky plukovník Karol Navrátil bol prezidentom vymenovaný do hodnosti „brigádny generál“.

Povýšenie a vymenovanie generálov sa zúčastnili minister obrany SR Peter Gajdoš, náčelník GŠ OS SR generál Milan Maxim, veliteľ pozemných síl OS SS generálmajor Jindřich Joch, a vedúci kancelárie prezidenta SR generál Vladimír Šimko.

Ako uviedol minister obrany Peter Gajdoš menovanie do generálskej hodnosti, či povýšenie do vyššej, je pre každého profesionálneho vojaka skutočnou poctou. Podľa prezidenta Slovenskej republiky a hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR Andreja Kisku je dnešné povýšenie a vymenovanie nepochybne ocenením ich doterajšieho pôsobenia a práce pre ozbrojené sily. „A nielen ja, vláda a všetky ďalšie orgány verejnej moci, ale predovšetkým naši občania očakávajú, že vážnosť vašej hodnosti potvrdíte aj v blízkej budúcnosti a vo funkciách, ktoré zastávate alebo zastávať budete,“ povedal prezident SR.

Za dôveru a  česť v mene všetkých troch generálov poďakoval  brigádny generál Navrátil. “Vážený pán prezident Slovenskej republiky, vaše slová sú pre nás veľkou výzvou a verím, že úlohy, ktoré sú pred nás postavené budeme plniť s najväčšou zodpovednosťou,“ povedal.

Prezident SR ako hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR menuje do generálskych hodností  a povyšuje profesionálnych vojakov do vyšších generálskych hodností na základe vládou schváleného návrhu ministra obrany.

Blahoželáme generálom Zmekovi a Balciarovi k povýšeniu do vyššej generálskej hodnosti a generálovi Navrátilovi k vymenovaniu do prvej generálskej hodnosti.

Povýšenie generálov

« späť