9. júla 2019 prijala prezidentka SR Zuzana Čaputová v Grasalkovičovom paláci laureátov ankety Vojenský čin roka 2018 ako aj jej tvorcov, v rámci ktorej rezort obrany už 22 rokov oceňuje výnimočné skutky profesionálnych vojakov, a zásluhy ľudí z radov verejnosti na budovaní pozitívneho vzťahu k ozbrojeným silám.

„Pri tejto príležitosti sa vám chcem poďakovať predovšetkým za činy, vďaka ktorým ste svoje ocenenie získali. Za to, že ste po nehode pomohli zachrániť život človeka, že pravidelne organizujete zbierku finančných prostriedkov pre detskú fakultnú nemocnicu, že ste sa zaslúžili o zrekonštruovanie vojenského cintorína, že ste dlhé roky darcom krvi a vediete k tomu aj ďalších príslušníkov armády. Za to všetko vám právom patrí uznanie a moje poďakovanie ako hlavnej veliteľky ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Na to, aby ste vy mohli vykonávať svoje povolanie, ste museli zložiť vojenskú prísahu. Zaviazali ste sa, budete verní republike, že budete brániť slobodu, nezávislosť, zvrchovanosť a celistvosť republiky. Súčasťou vašej prísahy bol aj záväzok, že pri jej plnení vynaložíte všetky svoje sily a schopnosti a keď to bude nevyhnutné, tak nasadíte aj svoj život. Vážim si, že ste sa rozhodli zasvätiť svoj život službe a svojimi príkladnými činmi ste preukázali, že svoju službu nevykonávate len v pracovnom čase, ale je to pre vás spôsob života.

Naša spoločnosť veľmi potrebuje, aby inštitúcie a verejní činitelia mali dôveru verejnosti. Teší ma, že ste svojimi skutkami napomohli tomu, aby si naši ľudia uvedomili, že profesionálnym vojakom môžu plne dôverovať. Veľmi by som si želala, aby príklad, ktorí ste dali, nasledovalo čo najviac príslušníkov  Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Dnes som tu mohla privítať vojaka druhého stupňa,  čatára, generálporučíka a podplukovníka, ale som presvedčená, že jedno máte spoločné: spája vás oddanosť vlasti a oddanosť službe. Ďakujem vám za to. Som na vás hrdá.“

Ocenenie za rok 2018 získali štyria vojaci.

V kategórii Záchrana života to bol vojak 2. stupňa Lukáš Kucharčík, ktorý muža v bezvedomí po autonehode odtiahol do bezpečnej vzdialenosti od horiaceho auta, ktoré následne vybuchlo.

Cenu za Pomoc verejnosti si prevzal čatár Martin Majer za finančné zbierky pre Detskú fakultnú nemocnicu v Banskej Bystrici.

Laureátom v kategórii Priateľ Ozbrojených síl SR je Pavol Honzek a Klub generálov SR v Trenčíne. Nominovaný bol za zrekonštruovanie vojenského cintorína v Trenčíne – Kubrej pri príležitosti 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny.

Mimoriadnu cenu získal Ján Himpán, ktorý ešte ako veliteľ výcvikového strediska ženijného vojska v Seredi v roku 1993 začal organizovať hromadné darovanie krvi. Sám daroval krv celkom 104 krát.

Prezidentka Zuzana Čaputová je prvá z prezidentov SR za dobu trvania tejto ankety, ktorá si uctila prácu profesionálnych vojakov, vojakov vo výslužbe ako aj tvorcov a zakladateľov tejto ankety.

Z Klubu generálov sa dnešného prijatia u prezidentky SR Zuzany Čaputovej zúčastnil laureát ceny Vojenský čin roka 2018 generálporučík v.v. Ing. Pavel Honzek s manželkou. Spolu s ním sa zúčastnil aj predseda KG SR generálmajor v.v. Ing. František Blanárik. Medzi pozvanými hosťami boli aj ďalší členovia KG SR, minister obrany Peter Gajdoš, náčelník Generálneho štábu OS SR generál Daniel Zmeko a vedúci Vojenskej kancelárie prezidenta SR generálmajor Ing. Vladimír Šimko.

Laureáti sa na záver vyfotografovali a pozhovárali s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Prijatie laureátov ceny Vojenský čin roka 2018 prezidentkou

« späť