Ministerstvo obrany SR dňa 13.6. 2019,  už po 22.krát ocenilo výnimočné skutky profesionálnych vojakov, ktorí zachránili život, alebo pomohli ľuďom v núdzi. V rámci ankety Vojenský čin roka 2018 si ocenenie prevzali aj ľudia z radov verejnosti za budovanie pozitívneho vzťahu k ozbrojeným silám a šíreniu dobrého mena o nich.

„Hrdinov naozaj nerobia reči, ale skutky a laureáti ankety Vojenský čin roka sú toho dôkazom. Som hrdý, že naši vojaci svojimi skutkami potvrdzujú vernosť vojenskej prísahe a sú tu pre občanov Slovenskej republiky naozaj 24 hodín denne, 7 dní v týždni – vždy pripravení pomôcť,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.

Predseda výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko zdôraznil, že na mnohých vojakov môžeme byť hrdí za to, ako pristupujú k svojim povinnostiam, aj keď nie vždy sú podmienky ideálne. „Dokážu uspieť nielen doma, ale aj na medzinárodnej scéne, ale čo je podstatné, dokážu sa prejaviť ako ľudia a vlastenci,“ povedal.

Zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genmjr. Josef Pokorný ocenil význam dnešného podujatia pre ozbrojené sily. „Dnešné popoludnie bolo o hrdinstve a priateľstve. Aj v dnešnej uponáhľanej dobe, je potrebné vidieť, že naši profesionálni vojaci si nielen plnia svoje úlohy, ale vedia byť aj podporou pre všetkých občanov,“ doplnil.

Laureátom v kategórii „záchrana života“ sa stal vojak 2. stupňa Lukáš Kucharčík, ktorý pôsobí v 23. motorizovanom prápore Trebišov. Vďaka rýchlemu zásahu pri autonehode v júni minulého roka zachránil život mladému mužovi a pomohol aj posádke vozidla, ktoré následne vybuchlo.

V kategórii „pomoc verejnosti“ získal ocenenie čat. Martin Majer, ktorý minulý rok, už po šiestykrát, zorganizoval finančnú zbierku príslušníkov opravárenského práporu Martin pre detskú fakultnú nemocnicu v Banskej Bystrici.

Za vytváranie kladného vzťahu verejnosti k Ozbrojeným silám SR bol dnes ocenený genpor. v. v. Pavel Honzek a Klub generálov SR – Trenčín. Laureátmi v kategórii „priateľ Ozbrojených síl SR“ sa stali vďaka iniciácii a organizácii rozsiahlej rekonštrukcie vojnového cintorína v Trenčíne – Kubrej.

Ministerstvo obrany tento rok udelilo na základe rozhodnutia poroty aj mimoriadnu cenu. Získal ju pplk. v. v. Ján Himpán, člen Zväzu vojakov SR v Seredi a zároveň držiteľ tzv. Kňazovického plakety. Ešte v roku 1993 začal ako veliteľ výcvikového strediska ženijného vojska v Seredi organizovať hromadné darovanie krvi, pričom s darovaním sám pokračoval aj po odchode do zálohy a dodnes má za sebou celkovo 103 bezplatných odberov.

Vyhlásenia výsledkov tejto ankety sa z Klubu generálov SR zúčastnil predseda KG SR generálmajor v.v. František Blanárik, podpredseda KG SR generálporučík v.v. Peter Vojtek, tajomník KG SR generál v.v. Tibor Gaplovský, autor projektu obnovy vojnového cintorína generálporučík v.v. Pavel Honzek a generál v.v. Milan Cerovský.

Vojenský čin roka 2018 v Bratislave

« späť