Dňa 22. novembra 2019 si delegácia Ozbrojených síl SR na čele s náčelníkom Generálneho štábu OS SR si pripomenula 75. výročie vypálenia obce Tokajík.

Spolu so štátnym tajomníkom ministerstva obrany, predstaviteľmi miestnej samosprávy a štátnej správy ako aj záujmových organizácii sme si položením vencov k pamätníku Tokajíckej tragédie pripomenuli odkaz obetí fašistickej zvôle.

Do histórie obce Tokajík v stropkovskom okrese sa 19. november 1944 zapísal čiernym písmom. V ten deň ju obkľúčilo približne 200 nemeckých vojakov, ktorí pripravili o život 32 miestnych mužov a následne bola celá obec vypálená. Bolo vypálených 27 domov a 28 hospodárskych budov.

„Pri miestnom chráme zhromaždili chlapov, ktorých povyháňali z domov. Kto mohol, tak ešte skôr utiekol, ale bol tam aj jeden človek, ktorý sa vrátil z vojny, ale mal vysoké teploty. Jeho manželka povedala Nemcovi, že je chorý. Musel prísť nemecký lekár a povedal, že fakt je chorý. Ostal doma ležať, a tým pádom sa aj zachránil. Sústredili ich pri miestnom chráme a povedali, že idú kopať zákopy. Chlapi si brali na cestu aj nejaké potraviny a šatstvo. Išli asi kilometer za dedinu, tam ich zhromaždili do trojstupu a prečítali rozkaz, ktorý znel: Za pomoc a podporu partizánov budete na mieste zastrelení. Zastrelili ich a dvaja akoby zázrakom prežili. Bol to Andrej Stropkovský a Michal Medvedz. Michal Medvedz sa zachránil, ale jeho syn, ktorý nemal ešte ani 16 rokov, zomrel,“ uviedla starostka obce Jana   Medvecová..

„Tokajík sa po vojne ťažko spamätával. Ľudia žili v chatrčiach, strechy mali prikryté slamou. Čo sa týka budovania, tak chlapov bolo málo. Štát im ponúkol dvojročný plán. V roku 1947 sa malo postaviť 15 nových domov a urobiť 20 opráv. Najprv bolo potrebné vybudovať cestu z Mrázoviec do Tokajíka, aby bolo kade naviezť potrebný stavebný materiál. Začali sa realizovať aktivity na pomoc a obnovu obce. Tokajík sa tak pomaly začal dvíhať z popola,“ priblížila Medvecová. V súčastnosti podľa jej slov v obci žije 97 ľudí. Väčšinou sú to starší ľudia, ale žijú tam i mladé rodiny, ktoré z obce neodišli.

Starostka obce Jana Medvecová prevzala z rúk štátneho tajomníka MO SR vyznamenanie ministra obrany SR – bronzovú pamätnú medailu ministra obrany SR pri príležitosti 75. výročia tragického vypálenia obce.

Udalosti spred 75 rokov pripomína i múzeum Tokajíckej tragédie. Ročne ho navštívi takmer 2000 ľudí.

Obec na jeho opravu získala dotáciu vo výške 80 000 eur. Podľa Medvecovej ich chcú využiť na obnovu vnútorných priestorov a rozšírenie a modernizáciu expozície.

Pietneho aktu sa zúčastnila aj členovia Klubu generálov SR, náčelník GŠ OS SR generál Daniel Zmeko, veliteľ 2. mechanizovanej brigády brigádny generál Vladimír Kubáň, predseda KG SR generálmajor František Blanárik, generálmajor v.v. Marián Horský a generál Milan Maxim.

Tokajík

« späť