29. júna 2019 – tak ako v predchádzajúcich rokoch v prvý prázdninový deň, sa uskutočnili na tankovej aréne pri Trenčianskych Stankovciach Tankové dni Laugarício – Deň s Pozemnými silami OS SR.

Stretli sa tu priaznivci a nadšenci vojenskej histórie a vojenskej techniky, aby predviedli svoje umenie a pripomenuli našu históriu.

Viac ako 1000 účastníkov zo 70 klubov vojenskej histórie zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Poľska a Rumunska prišli obyvateľom Trenčína a jeho širokého okolia predviesť svoje umenie, ako aj svojich „miláčikov“ – historickú vojenskú techniku predovšetkým z 2. svetovej vojny. Videli sme vojenskú techniku z bývalého Sovietskeho zväzu, Spojených štátov amerických, Veľkej Británie, Nórska, Švédska, Slovenska, Nemecka

Po roku sa opäť prezentovali aj vojaci Ozbrojených síl. Na úvod naši delostrelci vypálením troch delostreleckých rán z húfnice HD-30 otvorili stretnutie týchto nadšencov a priaznivcov vojenskej histórie.

„V tomto roku, ktoré je v znamení niekoľkých, pre nás vojakov významných výročí, si môžete pozrieť rekonštrukciu bojov o centrum povstania, množstvo historickej techniky, ale aj majstrovstvo našich vojakov,“ uviedol v otváracom prejave generál Daniel Zmeko, náčelník Generálneho štábu OS SR.

Desiatky tisíc návštevníkov, už siedmeho ročníka, tejto významnej aktivity boli svedkami nielen historických ukážok a defilé techniky, ale mali možnosť zhliadnuť aj ukážky menej známych spôsobilostí ozbrojených síl, ako bolo predstavenie činnosti špecialistov RCHBO a ďalších zložiek ozbrojených síl.

Diváci mali možnosť vidieť rekonštrukciu bojov v SNP, vzdušné boje, ukážku leteckých možností lietadla L-29 Delfín.

Na najmenších návštevníkov Tankových dní Laugarício čakala možnosť povoziť sa rôznych typoch starej aj novšej vojenskej techniky.

Tankové dni Laugarício zahájili motorkári z klubu Despatch Riders LE MC Slovak Republic.

Na podujatí sa zúčastnili členovia Klubu generálov SR – generál Daniel Zmeko, náčelník Generálneho štábu OS SR, ktorý celý program otvorill úvodným slovom, generálporučík v.v. Pavel Honzek, generálporučík v.v. Peter Vojtek a generálmajor v.v. Jaroslav Vývlek.

Tankové dni Laugarício

« späť