Slávnostný výstrel húfnice D-30 a defilé bojovej techniky otvorili v posledný júnový deň 30. júna 2018, neďaleko Trenčianskych Stankoviec už šiesty ročník tankových dní Laugarício – Dňa s pozemnými silami. Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou ministra obrany SR Petra Gajdoša a predsedu trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku.

Zúčastnil sa na ňom predseda výboru pre obranu a bezpečnosť NR SR Anton Hrnko, náčelník generálneho štábu OS SR generálporučík Daniel Zmeko, veliteľ pozemných síl generálmajor Jindřich Joch, zástupcovia vojenského diplomatického zboru akreditovaní na Slovensku a ďalší hostia. Medzi nimi nechýbal ani bývalý zástupca náčelníka GŠ OS SR generálporučík v. v. Jaroslav Vývlek, brigádny generál v.v. Ján Salaganič, členovia Klubu generálov SR generálmajor v.v. Jozef Blizman, generálporučík v.v. Pavel Honzek, generálmajor Svetozár Naďovič.

Podujatie ponúklo návštevníkom prehliadku takmer 200 kusov kolesovej a pásovej techniky, historických motocyklov, lietadiel, ale aj dynamické ukážky a rekonštrukcie vojnových bitiek. Aj v tomto roku sa neďaleko Trenčína ukázali niektoré novinky. Jednou z nich bol nemecký tank Leopard 1A5 a modernizované BVP z výzbroje OS SR.

Generál Zmeko pripomenul, že útvary ozbrojených síl sa na podujatí predstavili nielen svojou technikou (vrátane novozavádzanej), ale aj ukážkou výcviku. Boli do nej okrem príslušníkov levického mechanizovaného práporu, zmiešaného mechanizovaného práporu Trebišov, seredského ženijného práporu, samohybného delostreleckého oddielu Michalovce, práporu ISTAR, žilinského 5. pluku špeciálneho určenia, Národného centra EOD zapojení aj príslušníci prešovského vrtuľníkového krídla, ktorí z vrtuľníka UH-60 M Black Hawk vysadili prieskumnú jednotku. Svoju techniku a spôsobilosti demonštrovali na tankových dňoch aj príslušníci vojenskej polície. 

Divákov čakala aj dynamická ukážka z prvej svetovej vojny, vrátane leteckého súboja  a prejazdy techniky z tohto obdobia. Účastníci podujatia si tichou spomienkou pripomenuli 50. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. Nasledoval tzv. Konvoj 1968, prehliadka sovietskej bojovej techniky, označenej bielymi pruhmi, ktoré z pohľadu zhora predstavovali kríž, aby si ich sovietske letectvo nepomýlilo s československou armádou, ktorá vtedy používala takmer identickú techniku. Spomínané obdobie a následný odsun sovietskej armády v rokoch 1990 – 91 pripomenul generál Naďovič. Témou hlavnej bojovej ukážky bolo v tomto roku oslobodenie západného Slovenska v roku 1945, ktorého súčasťou boli aj najväčšie tankové boje ktoré sa  pri oslobodzovaní Slovenska udiali, práve v tomto regióne. 

Na podujatí sa zúčastnil aj bývalý veliteľ vzdušných síl generálmajor v. v. Juraj Baránek, ktorý prišiel s motorkármi v rámci akcie: jazda na počesť zabudnutých hrdinov, ktorou si pripomenuli pamiatku všetkých vojakov, policajtov či hasičov a záchranárov, ktorí položili svoje životy v službe vlasti.

Návštevníci tohtoročných tankových dní mohli vidieť aj pilotné majstrovstvo generálmajora v. v. Jozefa Pivarčiho na lietadle L-29 Delfín. Aj na tomto ročníku sa zišli okrem účastníkov zo Slovenska aj milovníci vojenskej histórie z Českej republiky, Poľska, Maďarska či Rakúska.

Tankové dni Laugarício – Deň s pozemnými silami

« späť