Za účasti prvého zástupcu náčelníka Generálneho štábu OS SR generálporučíka Petra Gajdoša, veliteľa pozemných síl brigádneho generála Ondřeja Novosada, veliteľa vzdušných síl brigádneho generála Miroslava Korbu, veliteľa Síl výcviku a podpory plukovníka Martina Stoklasu a ďalších zástupcov útvarov a zariadení ozbrojených síl, ako aj zástupcov Klubu generálov SR vyvrcholilo 10. októbra vo Výcvikovom priestore Vojenského obvodu Lešť cvičenie Spoločná výzva 2013.

Aj keď nakoniec tá povestná čerešnička na šľahačke v podobe bojových strelieb pre nepriazeň počasia na torte chýbala, generálporučík Gajdoš vyjadril spokojnosť s predvedeným výkonom príslušníkov 22. mechanizovanej práporovej skupiny. Hlavnú úlohu taktického cvičenia – precvičiť deklarované jednotky v ťažení na podporu mieru, zladiť činnosť veliteľov a štábu v poľných podmienkach a zdokonaliť ich v nepretržitom velení jednotkám v období prípravy a v priebehu vedenia operácie splnili. Potvrdil to nakoniec aj previerkový medzinárodný tím NATO pod vedením plukovníka Miroslava Hatalu. Jeho verdikt z 9. októbra znel, že práporová skupina je pripravená na bojové použitie (Combat Ready) a od prvého januára roku 2014 až do konca roku 2015 je určená ako záloha nasaditeľných síl NATO.

Spomínané rozhodnutie ocenili aj najvyšší predstavitelia rezortu. Veď podľa ministra obrany Martina Glváča je certifikácia práporovej skupiny splnením dôležitého medzinárodného záväzku Slovenska. Náčelník Generálneho štábu OS

SR generálporučík Peter Vojtek zasa zdôraznil, že príprava spomínanej práporovej skupiny a dosiahnutie jej hodnotenia „Pripravená na bojové použitie“ bolo hlavnou úlohou Pozemných síl v tomto roku.

Úsilie 1039 príslušníkov ozbrojených síl, ktorí v uplynulých troch týždňoch v Lešti cvičili s 284 kusmi vojenskej techniky bolo korunované úspechom. Ukázali, že sú v priebehu nasledujúcich dvoch rokov pripravení na operácie ako súčasť mnohonárodného zoskupenia síl pod velením NATO.

„Som rád, že príslušníci mechanizovanej práporovej skupiny v uplynulých dvoch týždňoch na Lešti ukázali svoju dobrú pripravenosť na plnenie úloh a zladenosť jednotlivých súčastí skupiny. Preto verím, že splnia aj úlohy taktického cvičenia s bojovou streľbou,“ konštatoval veliteľ prešovskej mechanizovanej brigády plukovník Martina Michalka.

Zostavu práporovej skupiny ďalej dopĺňa rota zásob a prepráv, ženijná čata, delostrelecká palebná batéria, raketometná čata a taktický PSYOPS tím (tím pre psychologické operácie) z podriadenosti Pozemných síl, protilietadlová čata, národný podporný prvok a čata Vojenskej polície.

Za Klub generálov sa cvičenia 22. mprsk zúčastnili členovia Klubu generálov SR generálmajor Marián Mikluš, generálmajor Svetozár Naďovič a generál major Dušan Humený. 

« späť