Dňa 8. mája 1945 bola podpísaná kapitulácia Nemecka a oficiálne sa skončila II. svetová vojna v Európe, v ktorej zahynulo až 65 miliónov ľudí a vyše 35 miliónov bolo zranených. Do zbrane bolo povolaných 110 miliónov vojakov. Celkové hmotné škody sa odhadovali na miliardy dolárov. Druhú svetovú vojnu vyvolal agresívny nemecký nacizmus, ktorý v snahe ovládnuť celý svet, rozpútal 1.septembra 1939 krvavú celosvetovú vojnu, ktorá priniesla utrpenie mnohým národom.

V tomto roku sme nedostali príležitosť zúčastniť sa pietnych aktov spolu s vysokými predstaviteľmi štátu a tak sme sa podieľali iba na oslavách v regiónoch. 

V Hurbanove sa dňa 8. mája slávnostného aktu kladenia vencov a uctenia si pamiatky zosnulých v tejto tragickej vojne pri Pamätníku obetiam II. svetovej vojny na Konkolyho námestí zúčastnili primátor mesta Mgr. Peter Závodský, spolu s členmi miestnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov ako aj s predstaviteľmi okresnej organizácie SZPB vedenou Jozefom Maruničom a genpor. v.v. Ing. Petrom Vojtekom za Klub generálov SR. Po slovenskej štátnej hymne a položení vencov k pamätníku, boli prednesené slávnostné príhovory.

Tento deň nám dáva príležitosť vzdať hold všetkým, ktorí sa pričinili o to, že žijeme v mieri, lebo Mier vôbec nie je samozrejmosť, tak si ho vážme. 

« späť