Vo štvrtok 25. augusta sa veliteľ posádky Prešov a zároveň veliteľ 2. mechanizovanej brigády, brigádny generál Martin Stoklasa a veliteľ prešovského vrtuľníkového krídla, plukovník Róbert Tóth zúčastnili pietnej spomienky v meste Prešov.

Zástupcovia Ozbrojených síl Slovenskej republiky položili počas spomienkového stretnutia venovanom obetiam Slovenského národného povstania (SNP) veniec ako prejav úcty hrdinom SNP pri Pamätníku osloboditeľov na Hlavnej ulici a Pamätníku obetiam gestapa na Konštantínovej ulici.

Za účasti širokej verejnosti sa pietnej spomienky zúčastnili takisto zástupcovia Policajného zboru SR, Hasičského a záchranného zboru, Colnej správy Prešov, veľvyslanectiev Ruskej federácie, Ukrajiny, členovia Zväzu vojakov SR – Klub Prešov a v neposlednom rade aj priami účastníci povstania a ich rodinní príslušníci.

Z Klubu generálov Slovenskej republiky sa pietneho aktu zúčastnili vedúci Regionálnej skupiny KG SR Východ generálmajor v.v. Ing. Marián Horský a členovia Rsk generálmajor v.v. Ing. Jozef Blizman a generálmajor v.v. Miroslav Kováč.

Každý rok takto desiatky ľudí mesta Prešov, pamätníci 2. svetovej vojny a predstavitelia mesta a prešovských vojenských útvarov a zariadení, s úctou a hrdosťou spomínajú na hrdinov, ktorí položili svoje životy pre našu slobodu, ktorá sa začala 29. augusta 1944. 

Veliteľ prešovskej posádky si pripomenul 72. výročie vypuknutia SNP

« späť