Dňa 14. júla 2017 po takmer päťročnom pôsobení na poste veliteľa vzdušných síl, generálmajor Miroslav Korba odovzdal velenie Vzdušných síl OS SR brigádnemu generálovi Ľubomírovi Svobodovi.

Slávnostný nástup jednotiek vzdušných síl sa pri tejto príležitosti uskutočnil symbolicky v blízkosti vzletovej dráhy taktického krídla Sliač, za účasti náčelníka GŠ OS SR generála Milana Maxima. Pozvanie prijal aj ordinár OS a OZ SR mons. František Rábek, primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová, predstavitelia vojenského diplomatického zboru akreditovaní na Slovensku, ako aj ďalší významní hostia, ktorí sú so vzdušnými silami spätí.

Náčelník generálneho štábu vo svojom príhovore zdôraznil význam funkcie veliteľa vzdušných síl, ocenil prácu generálmajora Korbu a poprial mu veľa šťastia a úspechov v novej funkcii v zahraničí.

Brigádny generál Ľubomír Svoboda má za sebou bohatú kariéru počas ktorej prešiel niekoľkými významnými postami. Bol prvým veliteľom krídla – vtedy ešte brigády velenia, riadenia a prieskumu Vzdušných síl OS SR vo Zvolene, velil silám výcviku a podpory, pôsobil na veliteľstve vzdušných síl ako zástupca veliteľa, prešiel niekoľkými funkciami na Generálnom štábe OS SR a má bohaté skúsenosti z pôsobenia mimo územia SR.

„Keďže som stále aktívny pilot, na jednej strane je mi ľúto, že budem musieť ukončiť svoju vojenskú leteckú kariéru, no na strane druhej, mám nesmiernu radosť z toho, že moje očakávania sa plnia a vzdušné sily sa začali prezbrojovať na novú leteckú techniku, ktorá výrazne pozdvihne kvalitatívnu úroveň spôsobilostí jednotiek vzdušných síl“, povedal počas svojho príhovoru generálmajor Korba.

Odovzdanie funkcie sa uskutočnilo symbolickým odovzdaním a prevzatím štátnej vlajky medzi odchádzajúcim a nastupujúcim veliteľom. Počas slávnostného aktu nechýbal ani prelet lietadiel MiG -29, ktorý umocnil tento akt. 

Zástupcovia KG SR popriali obom generálom na nových pozíciách veľa úspechov. Slávnostného aktu sa zúčastnili genmjr.v.v. Ing. František Blanárik, genpor.v.v. Ing. Peter Vojtek, genmjr.v.v. Ing. Juraj Baránek a genmjr.v.v. Ing. Jozef Dunaj.  

 

Výmena na poste veliteľa Vzdušných síl OS SR

« späť