V Bratislave v priestoroch Ministerstva obrany SR sa 30. januára 2023 konal slávnostný nástup a zhromaždenie pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky a jej ozbrojených síl. Pozvanie z úrovne dočasne povereného ministra obrany SR Jaroslava Naďa prijali tiež prezidentka SR a hlavná veliteľka OS SR Zuzana Čaputová, dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger a tiež viacero bývalých ministrov obrany a náčelníkov Generálneho štábu OS SR. Spolu s náčelníkom Generálneho štábu OS SR gen. Danielom Zmekom, štátnym tajomníkom MO SR Mariánom Majerom, zamestnancami a vojakmi bilancovali uplynulé tri dekády obrany a bezpečnosti SR.

Uplynulých 30 rokov, vrátane náročných transformačných procesov, reorganizácií štruktúr, profesionalizácie armády, zrušenia povinnej základnej vojenskej služby a strategických rozhodnutí, zhodnotil Jaroslav Naď ako veľmi úspešné obdobie pre rezort obrany, ako aj našu krajinu. Poďakoval za to všetkým, ktorí za 30 rokov pomohli k tomu, že rezort obrany je dnes „míľovými krokmi vpredu v porovnaní s tým, kde sme boli pred 30 rokmi“. Zároveň vyjadril nádej, že tento trend napredovania investícií a budovania vycvičených a pripravených ozbrojených síl bude pokračovať.

Najvýznamnejší míľnik v histórii rezortu obrany a ozbrojených síl bol vstup SR do NATO. Mal zásadný dopad na to najdôležitejšie – obranu a bezpečnosť našej vlasti a občanov,“ uviedol dočasne poverený minister J. Naď. Pripomenul tiež, že SR je už osemnásť rokov rešpektovaným, zodpovedným a plnoprávnym členom najsilnejšej vojenskej aliancie na svete. „A to nie je samozrejmosť. Práve dnes vidíme, čo znamená, ak za vami nestojí najväčšia a najsilnejšia obranná vojenská aliancia na svete,“ uviedol s poukázaním na situáciu na Ukrajine, ale tiež s ohľadom na skúsenosť našej krajiny s totalitnými režimami. Pripomenul tiež podporu a pomoc spojencov od prvého momentu ruskej agresie u nášho suseda, pričom vyzdvihol pôsobenie Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku, ale tiež ochranu slovenského neba českými a poľskými spojencami, ku ktorým sa čoskoro pridá aj Maďarsko. Náčelník Generálneho štábu OS SR gen. Daniel Zmeko poďakoval všetkým vojakom a zamestnancom ozbrojených síl – aktívnym, v zálohe či vo výslužbe za ich osobné nasadenie, ktoré investovali do prípravy na obranu štátu. Podotkol tiež, že vysoká dynamika všetkých aktuálnych bezpečnostných výziev vojenského aj nevojenského charakteru určuje smer, pri ktorom sa SR musí uberať pri ďalšom budovaní moderných ozbrojených síl. „Modernizácia a budovanie nových spôsobilostí, náročný výcvik a samozrejme vzdelaný, odolný, disciplinovaný a motivovaný personál sú tou najsprávnejšou odpoveďou na otázky spojené so zvyšovaním obranyschopnosti a odolnosti našej vlasti,“ zdôraznil.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ocenila obrovský posun v kvalite služby, ktorú OS SR vykonávajú pre obranu a bezpečnosť. „Jasne to vidím počas našich spoločných stretnutí a cvičeniach tu na Slovensku, ale aj pri návštevách vašich kolegýň a kolegov, ktorí plnia čoraz náročnejšie úlohy v misiách a operáciách v zahraničí,“ uviedla spolu so spomienkou na profesionálov, ktorí zahynuli počas služby vlasti. V rámci uplynulých troch dekád sa OS SR podľa jej slov stali pevnou súčasťou a stabilizujúcim prvkom našej vlasti. Vyzdvihla tiež vysokú mieru dôvery, ktorej sa OS SR tešia u verejnosti.

Význam obrany a bezpečnosti zdôraznil aj dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger. „Ak chceme, aby sloboda a právny štát mohli ďalej pretrvávať v našej krajine, potrebujeme zaistiť bezpečnosť našich občanov. Ambícia a pochopenie dôležitosti ozbrojených síl práve z pohľadu bezpečnosti boli kľúčové už počas obdobia transformácie našej armády, keď sme sa pripravovali vstup do NATO. Práve v čase, aký práve teraz zažívame, si uvedomíme, že investícia do obrany a bezpečnosti, ktorá sa možno v čase mieru zdá byť bezvýznamná, je nevyhnutná a nikdy, skutočne nikdy na ňu nesmieme zabúdať alebo jej dávať nižšiu prioritu,“ uviedol.

S emotívnym prejavom vystúpil bývalý minister obrany Ivan Šimko (2002-2003), ktorý nás vyzval s odkazom na naše národné tradície a históriu k rozvahe, porozumeniu a súdržnosti.

Súčasťou slávnostného zhromaždenia bolo i mimoriadne povyšovanie vojakov a odovzdávanie Pamätnej medaile k 30. výročiu vzniku Ozbrojených síl, ktoré boli udelené všetkým bývalým ministrom obrany a bývalým náčelníkom generálneho štábu.

Slávnostného zhromaždenia sa zúčastnili okrem aktívnych generálov i členovia Klubu generálov SR: genpor.v.v. Ing. Peter Gajdoš (minister obrany 2016-2020), genpor.v.v. Ing. Július Humaj ( veliteľ ASR 1993-1994), gen.v.v. Ing. Milan Cerovský (NGŠ OS SR 1998-2004), genpor.v.v. Ing. Peter Vojtek (NGŠ OS SR 2011-2014).

« späť