Dňa 8. októbra 2015 sa na pozvanie starostu obce Rišňovce pána Karola Laboša zúčastnili mimoriadneho vystúpenia súboru Alexandrovci v rámci jeho turné po mestách Slovenskej republiky členovia Regionálnej skupiny STRED s manželkami.

Delegáciu Klubu generálov SR viedol vedúci RSk STRED generálmajor Ján Pančík, generálmajor Ján Váňa, generálmajor Ľudovít Gál a brigádny generál Stanislav Petrenec.

Vystúpenie tohto súboru v malej slovenskej obci v západnej časti okresu Nitra zorganizoval starosta obce Karol Laboš, ktorý je starostom už 6 volebné obdobie a už 16 rokov stojí v čele obce s 2130 obyvateľmi.

„Počas tejto doby sme v obci vybudovali vodovod, plynovod a kanalizáciu. Niektorí už našu obec s humorom volajú Labošovce,“ hovorí s úsmevom.

Okrem rozvoja obce sa starosta nemalou mierou zaslúžil i o kultúrny rozvoj obce. V obci je Pozlátená socha Dobrého anjela sveta, ktorá stojí na 11 m vysokom pilieri, je vysoká 3 m a rozpätie krídel má 2,4 m. Rišňovce sa zaradili k dvadsiatim siedmim veľkým mestám sveta, kde stojí socha Dobrého anjela.

Na Slovensku ju majú ako jediná obec. Rišňovce dostali sochu ako dar z Moskvy.

Ďalšou pamätihodnosťou je najstaršia budova v obci – renesančný kaštieľ, v ktorom je v súčasnosti zriadené múzeum M. I. Kutuzova. Rekonštrukcia bola vykonaná v rokoch 2010 – 2012 z iniciatívy starostu obce Karola Laboša.

Maršál Kutuzov sa pred 200 rokmi pričinil o pád Napoleona a získal si povesť jedného z najschopnejších vojvodcov svojej doby. Obec Rišňovce mala to šťastie, že časť ustupujúceho ruského vojska prenocovalo v decembri 1805 v okolí obce a maršál Kutuzov našiel nocľah priamo v nej.

Vystúpenie súboru Alexandrovci, aj keď v obmedzenom počte, sa stretlo u obyvateľov obce s obrovským záujmom a na záver boli členovia súboru odmenení neutíchajúcim potleskom.

Vystúpenie súboru ALEXANDROVCI v Rišňovciach

« späť