Mesto Sereď je dlhé desaťročia domovom ženistov. Prvý ženijný útvar – náhradný prápor ženijného pluku 3 – bol v Seredi dislokovaný už v júli 1936. Sereďskými kasárňami odvtedy prešli tisícky vojakov základnej vojenskej služby i vojakov z povolania. Primátor Serede Martin Tomčányi v tejto súvislosti pripomenul, že mnohí z nich v meste zostali, stali sa jeho obyvateľmi a aj po skončení aktívnej vojenskej služby sa podieľali na jeho rozvoji. Aj z tohto dôvodu pred dvoma rokmi prišiel s myšlienkou postaviť na pamiatku všetkým ženistom slúžiacim v Seredi pamätník v podobe plávajúceho transportéra PTS-10. Myšlienku sa napokon podarilo dotiahnuť do úspešného konca a pamätník bol dňa 27. augusta 2020 v areáli bývalých kasární pri moste na pravom brehu Váhu slávnostne odovzdaný verejnosti.

Slávnostného ceremoniálu sa zúčastnili minister obrany SR Jaroslav Naď, náčelník Generálneho štábu OS SR generál Daniel Zmeko, 1. viceprezident Zväzu vojakov SR a podpredseda Klubu generálov SR generálporučík v. v. Peter Vojtek, primátor mesta Sereď Martin Tomčányi, generálny riaditeľ Sekcie ľudských zdrojov MO SR Martin Jakáb, zástupca veliteľa pozemných síl OS SR brigádny generál Karol Navrátil, riaditeľ Vojenského historického ústavu plukovník Miloslav Čaplovič, vedúci oddelenia starostlivosti o vojnových veteránov a vojenských dôchodcov MO SR Ing. Richard Zimányi. Pozvanie prijali aj príslušníci ženijného práporu v Seredi na čele s veliteľom pplk. Jozefom Kaslom a bývalými veliteľmi práporu plk. Daliborom Jelínkom, plk. Ľubomírom Mrváňom, pplk. Ladislavom Kiselom, pplk. Marcinom, pplk. Mihalovičom a bývalým veliteľom 13. ženijného práporu pplk. v. v. Jánom Sekerešom, členovia Zväzu vojakov SR – klub Sereď na čele s predsedom Ondrejom Urbanom, bývalým veliteľom 6. ženijnej brigády plk. gšt. v. v. Danielom Držíkom a veliteľom 5. ženijnej základne plk. v. v. Stanislavom Novakim, o. z. UN Veteran Slovakia pod vedením prezidenta plk.v. v. Štefana Jangla, členovia združenia PRO MEMORIA VETERANORUM pod vedením Ota Beňa, predseda o. z. Vojenský veterán Bratislava plk. v. v. Ladislav Balla a členovia Združenia pontonierov a ženistov vedení plk v. v. Iljičom Majdom. 

Minister obrany Jaroslav Naď okrem iného povedal: 

Ženijné vojsko patrí k tým súčastiam ozbrojených síl, ktoré sú nasadzované v náročných operáciách a misiách v zahraničí, zároveň ich používame aj doma pri požiaroch, pri záplavách, pri snehových kalamitách, pri katastrofách rôzneho druhu. Aj v prípade koronavírusu sme použili práve príslušníkov ženijného práporu v Seredi na plnenie úloh po celom Slovensku. Ženisti robia dobré meno Ozbrojeným silám aj mestu Sereď. Dnes si primátor Serede pán Tomčányi pochvaľoval spoluprácu so ženijným práporom. Som preto veľmi rád, že sme práve v tomto meste odhalili výnimočný pamätník – pásový obojživelný transportér PTS – 10.“

Transportér PTS-10 je určený na prepravu osôb a techniky po súši, aj pri prekonávaní vodných prekážok. Jeho pohyb na súši umožňujú pásy, pohyb vo vode dve lodné skrutky umiestnené v spodnej zadnej časti vozidla. Vystavený exemplár zapožičal Vojenský historický ústav Bratislava zo zbierok Vojenského historického múzea v Piešťanoch. 

Mestu Sereď sa podarilo zmysluplne využiť areál bývalých ženistických kasární pri Váhu. Je to oddychová zóna plná mladých ľudí. V časti areálu je kaviareň „Raketa“, kde je príležitosť navštíviť výstavu „OldTimer“ starých vozidiel a motoriek, spravovanú miestnymi nadšencami. Po slávnosti sme tu s primátorom strávili príjemné predpoludnie.

« späť