Hlavný chrám Ozbrojených síl Ruskej federácie bol navrhnutý v monumentálnom rusko-byzantskom štýle. Katedrála bude tretia najväčšia po Katedrále Krista Spasiteľa v Moskve a Katedrále sv. Izáka v Petrohrade. Jeho výška spolu s krížom je 95 metrov.

Stavba sa budovala pri príležitosti 75. výročia víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne. Chrám a všetko, čo s ním súvisí, je preplnené symbolikou na pamiatku hrozného času boja proti nacistom a všetkým, ktorí padli na bojisku. Priemer bubna hlavnej kupoly je na počesť konca vojny v roku 1945  19 metrov a 45 centimetrov. Výška zvonice je 75 metrov, od víťazstva uplynulo 75 rokov, výška malých kupol je 14 metrov a 18 centimetrov (vojna v rokoch 1941-1945 trvala 1 418 dní a nocí).

Na území chrámového komplexu je galéria „Cesta pamäti“. Jej dĺžka je 1 418 krokov. sú tu zverejnené údaje o viac ako 33 miliónoch účastníkov druhej svetovej vojny a ich dochovaných fotografiách. Stavba chrámu sa uskutočnila na základe dobrovoľných darov z osobných zdrojov vojenského personálu, členov ich rodín, ako aj od všetkých zainteresovaných občanov a organizácií.

« späť