Dňa  19. januára sa už tradične uskutočnila pietna spomienka na 42 vojakov a príslušníkov MO SR, ktorí tragicky zahynuli pri návrate z mierovej misie v Kosove, keď  Vojenský špeciál An-24 so 43 príslušníkmi Ozbrojených síl SR na palube havaroval 19.1. 2006 na kopci Borsó, pri maďarskej obci Hejce, asi 50 km pred cieľom svojej cesty v Košiciach.

 Delegáciu MO SR viedol štátny tajomník Ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák, v zastúpení predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej, poverenej riadením Ministerstva obrany SR. Delegáciu Ministerstva obrany Maďarska viedol štátny tajomník Lajos Fodor.

Pietnej spomienky sa zúčastnila aj generalita Ozbrojených síl Slovenskej republiky na čele s 1. zástupcom náčelníka Generálneho štábu OS SR generálmajorom Miroslavom Kocianom. Maďarskú vojenskú delegáciu viedol zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Maďarska generálporučík Zoltán Orosz. Delegáciu Kancelárie prezidenta SR viedol náčelník Vojenskej kancelárie prezidenta SR generálmajor Marián Áč.

Veniec k pamätníku položili aj  členovia Klubu generálov SR, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Maďarsku Peter Weiss, generálna konzulka Maďarska v Košiciach pani Éva Molnár-Czimbalmosné a predstavitelia vojenského diplomatického zboru akreditovaného na Slovensku a zástupcovia vojenského diplomatického zboru akreditovaného v Maďarsku.

Je škoda, že – okrem oficiálnych funkcionárov MO SR a kancelárie prezidenta republiky – čas na vzdanie úcty mŕtvym príslušníkom MO SR a OS SR si nenašiel nikto iný z politických predstaviteľov štátu  a členov parlamentu SR, ktorí rozhodujú o vyslielani našich vojakov do zahraničných misií s vedomím, že tam  riskujú svoje životy aj za slobodné a demokratické Slovensko.

Hejce 2012

« späť