Kvapku krvi SNP v mesiaci august organizuje Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Čierny Potok vedená jej predsedom pplk.v.v. JUDr. Jozefom Pupalom v spolupráci s obecným úradom, Klubom darcov krvi Slovenského Červeného kríža a Národnou transfúznou službou SR. Tohto roku sa tak dňa 21. augusta na tejto regionálnej, nie masovej, akcii stretli už tradiční účastníci. Akcia je spojená so spomienkou na pamiatku 14 mužov, ktorých z Čierneho Potoka odviedli do koncentračného tábora. Zo zajatia sa živí vrátili len dvaja. Organizátorom sa ozvali aj ľudia, ktorým pracovné povinnosti nedovolili pricestovať a krv tak darovali inde. Akcia je v povedomí celého Slovenska, zúčastňujú sa jej darcovia z Pezinka, Žiliny, Michaloviec, Hurbanova… Napríklad genpor.v.v. Ing. Peter Vojtek prišiel darovať krv do Čierneho Potoka už 10-krát. Klub generálov SR sa aktivity zúčastňuje už pravidelne s motoklubom Despatch Riders LE MC Slovak Republik. Po odbere krvi obdržali darcovia upomienkové predmety a občerstvili sa chutným gulášom.

Následne bol pri miestnom pamätníku Obetí Maďarských fašistov, ktoré odvliekli do koncentračného tábora Flossenbürg, pietny akt. Krátku modlitbu za obete mal ThDr. Marián Bodoló, PhD. Žiaľ, uvedenej aktivity sa už nezúčastnil žiaden účastník tej udalosti zo 4.11.1944 ani účastník protifašistického odboja, ktorých nám už odobral tep času…

Stretli sme sa tu i s MUDr. Petrom Dragijským, ktorý je iniciátorom a organizátorom významného diela, parku významných osobností spojených s regiónom Genera – Malohontu. Presunuli sme sa tak na jeho pozvanie do Rimavskej Soboty, kde sme si tento veľmi pekne vybudovaný park v centre mesta i prezreli.

« späť