Po pietnom akte, ktorý Klub generálov SR zorganizoval dňa 4.marca 2015 na Pamätníku zmierenia na MO SR v Bratislave, sme  v roku 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny pokračovali v aktivitách, ktorými sme si chceli uctiť pamiatku armádneho generála Rudolfa Viesta, brigádneho generála Jána Goliana, generála II. triedy Štefana Jurecha a generála II.triedy Augustína Malára, ktorí boli popravení s najväčšou pravdepodobnosťou v Koncentračnom tábore Flossenbürg. Písomné doklady o ich poprave sa dodnes nenašli. Flossenbürg je malá dedinka ležiaca v Bavorsku, neďaleko hraničného priechodu Rozvadov (Česká republika).

Cieľom  prvej slovenskej návštevy tohto pietneho miesta, ktorej sa s Klubu generálov SR zúčastnili generálmajor v.v. Ing. František Blanárik, generálporučík v.v. Ing. Peter Vojtek, generálmajor v.v. Ing. Svetozár Naďovič a generál v.v. JUDr. Tibor Gaplovský, bolo položením venca vzdať úctu popraveným generálom, odobrať prsť zeme a nadviazať spoluprácu s vedením dnešného pamätníka. KG SR touto spoluprácou chce získať historické dôkazy, dokumentujúce posledné dni popravených generálov. 

Návštevy a pietneho aktu sa zúčastnili i synovia padlých generálov, páni Borivoj Malár, Ivan Golian a pplk. Marcel Jurech, ktorí sa po 70-tich rokoch stretli prvý krát.

Riaditeľ pamätníka Koncentračný tábor Flossenbürg Dr. Skriebeleit pri hľadaní písomností o popravených generálov prisľúbil svoju plnú podporu a pozval KG SR na pietnu spomienku, ktorá je vo Flossenbürgu organizovaná každoročne v apríli.

Odobratú prsť zeme KG SR uloží v Pamätníku zmierenia na MO SR a ostatných pamätníkoch venovaných padlým generálom, tak aby nám pripomínala hrdinský boj a obetovanie sa  najlepších synov Slovenského národa v boji za slobodu. 

 

http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/7923/83297

Návšteva pamätníka Koncentračný tábor Flossenbürg 19.11.2015

« späť