Dňa 4. marca 2015 sa na Ministerstve obrany Slovenskej republiky pri Pamätníku zmierenia konal pietny akt kladenia vencov pri príležitosti spomienky na usmrtenie generálov Jána Goliana, Štefana Jurecha, Augustína Malára a Rudolfa Viesta, ktorí boli popravení v roku 1945 v koncentračnom tábore.

 

Pietneho aktu sa z Klubu generálov zúčastnili generáli Blanárik, Bulík, Cerovský, Čelko, Naďovič, Macko, Vaľo, Vojtek a mjr. Daxner. Po položení venca Klubu generálov SR položil k Pamätníku zmierenia veniec aj syn generála Jurecha, podplukovník v.v. Marcel Jurech.

 

Príhovor v mene Klubu generálov predniesol podpredseda klubu genpor. Vojtek, ktorý okrem iného uviedol: „Druhá svetová vojna a vystúpenie Slovákov v boji proti fašizmu, patria k výrazným míľnikom našej histórie. Pre našu súčasnosť je preto veľmi dôležité, zvlášť v roku 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny, pripomínať si výrazné osobnosti tej doby. Aj keď osudy týchto Slovákov v generálskych hodnostiach počas 2. svetovej vojny boli rozdielne, nakoniec ich životné cesty doviedli k rovnakému tragickému koncu v koncentračnom tábore. Slovenskí vojaci a celá slovenská spoločnosť by na nich nemala nikdy zabudnúť“.

 

Za Generálny štáb OS SR sa prihovoril 2. zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR genmjr. Macko. Pietna spomienka bola ukončená spoločnou modlitbou generálneho vikára ordinariátu OS SR ThMgr. Počureka  a pietnou skladbou „Večierka“, v podaní trubača z Vojenskej hudby OS SR.

 

http://www.gs.mil.sk/51391/?pg=1

Pietna spomienka na slovenských generálov z 2. svetovej vojny

« späť