Dňa 14.5.2024 vo výstavných priestoroch Výstaviska INCHEBA podpredseda vlády a minister obrany Robert KALIŇÁK, minister vnútra M.Š. EŠTÓK a náčelník GŠ OS SR generál Daniel ZMEKO otvorili významný zbrojársky veľtrh IDEB 2024 za účasti vyše 100 firiem z celého sveta – konkrétne z 12 krajín. Viac ako 40 vystavovateľov je zo Slovenska, vrátane zbrojárskych podnikov, ktoré patria pod Ministerstvo obrany SR. Na veľtrhu sa prezentujú najnovšie služby a produkty pre obranu, bezpečnosť a k nim priraďujeme aj záchranné zložky. Záujemcovia o veľtrh majú možnosť navštíviť výstavisko ešte 15. a 16. 5. 2024 a sú pre nich pripravené statické a dynamické ukážky. Ako zdôraznil minister obrany Robert KALIŇÁK, Slovensko nechce zaostávať v modernizácii Ozbrojených síl SR a preto na obranu vynakladáme v súčasnosti okolo 2 percent HDP. V modernizácii – hlavne novou technikou, chceme pokračovať a dôraz sa začína klásť na protivzdušnú obranu, kde máme veľké medzery. Nemáme totiž vlastné prostriedky a aj požičaná technika už nie je na našom území.

V týchto dňoch si pripomíname aj 20. výročie vstupu Slovenska a vtedajšej Armády SR do NATO. Pri tejto príležitosti prebehla po slávnostnom otvorení veľtrhu konferencia, na ktorej hlavnými aktérmi boli exminister obrany J. LIŠKA, súčasný minister obrany R. KALIŇÁK a exminister obrany M. FEDOR.

Na veľtrhu bol po prvý raz predstavený výrobok – samohybný mínomet AM-120, ktorý je okrem iného výnimočný tým, že dokáže vystreliť 20 rán za minútu. Túto novinku vyvinula akciová spoločnosť ZTS Špeciál v Dubnici nad Váhom. Slávnostným odhalením ju do života uviedol minister obrany R. KALIŇÁK a predseda predstavenstva ZTS Špeciál M. SIM.

Otvorenia veľtrhu sa zúčastnil aj prezident SR v rokoch 2004-2014 J. E. Ivan GAŠPAROVIČ , generalita Ozbrojených síl SR, vojenskí hostia z Národnej gardy Indiana a množstvo členov Klubu generálov SR.

S využitím textu a foto plk. v.v. Ing. Ivana Kvačkaja

« späť