Dňa  11. novembra 2021  o 11 hodine a 11 minúte  pri pomníku príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorí zahynuli v zahraničných vojenských operáciach a mierových pozorovateľských misiach  na Háji Nicovô v Liptovskom Mikulaši, sa pod žáštitou Ministerstva obrany Slovenskej republiky uskutočnil pietny akt kladenia vencov. Akt sa konal  pri príležitosti Medzinárodného dňa vojnových veteránov.

            Liptovský  Mikuláš si tak aj s ďalšími mestami na  Slovensku  a ostatným svetom pripomenul 102. výročie ukončenia prvej svetovej vojny. Presne 11. novembra 1918 o 11. hodine a 11. minúte podpísali vo vlakovom vozni v lesíku pri severofrancúzskom meste Compiègne generáli nemeckého cisárstva s predstaviteľmi víťazných mocností Francúzska a Veľkej Británie prímerie. Skončil sa tým vyše štvorročný ozbrojený konflikt, ktorý si vyžiadal na frontoch i v zázemí okolo 70 miliónov ľudských životov.

         Na Háji Nicovô v Liptovskom Mikuláši  rozdávali príslušníci Ozbrojených síl SR umelé červené maky. Tie sa už roku 1920 stali symbolom úcty vojnovým obetiam na základe dojímavej poémy „Na flámskych poliach“. Napísal ju kanadský básnik John MacCrae. Vlčie maky kvitnúce v Belgicku pri cestách a vojnových zákopoch v jeho veršoch predstavovali preliatu krv na bojiskách „Veľkej vojny“, ako vtedy označovali prvú svetovú vojnu netušiac, že o dve desaťročia príde ešte ďalšia, omnoho ničivejšia.

          Na pietnom akte sa zúčastnila delegácia Ministerstva obrany Sloveskej republiky na čele s ministrom obrany PhDr. Jaroslavom Naďom, PhD., generalita ozbrojených síl Slovenskej republiky na čele s náčelníkom generálneho štábu ozbrojených síl SR generálom Ing.  Danielom Zmekom, zástupcovia mesta Liptovský Mikuláš, zástupcovia diplomatického zboru akreditovaného na Slovensku, zástupcovia Únie vojnových veteránov,  klubu vojenských dôchodcov Liptovský Mikulás,  Zväzu protifašistických bojovníkov a ďalší.

          Za Klub Generálov Sloveskej republiky položili veniec  genmjr. v.v. Ing. Jindřich Joch a genpor. Ing. Marián Áč, Ph.D.

          Pietna  udalosť sa ukončila modlidbou  predstaviteľov  duchovnej služby OS SR, ktorú vykonali generálny duchovný Ústredia ekumenickej a pastoračnej služby v OS SR a OZ SR plk. Viktor Sabo a generálný vikár ordinariátu OS SR a OZ plk. Jozef Michal.

« späť