V priestoroch Grasalkovičovho paláca v Bratislave si dňa 19. októbra 2021 z rúk prezidentky SR a hlavnej veliteľky Ozbrojených síl SR Zuzany Čaputovej traja profesionálni vojaci v aktívnej službe OS SR prevzali dekréty o vymenovaní a povýšení. V súlade s dlhodobým plánom rozvoja ozbrojených síl boli plukovníci Alexander Kollárik a Slavomír Verčimák vymenovaní do prvej generálskej hodnosti „brigádny generál“ a generálmajor Vladimír Šimko si prevzal povýšenie do vojenskej hodnosti „generálporučík“. Odovzdávanie prebehlo za účasti ministra obrany SR Jaroslava Naďa a náčelníka Generálneho štábu OS SR gen. Daniela Zmeka.

Všetci traja generáli preukázali schopnosti, kvality a odhodlanie hodné ďalšieho rozvoja a podpory, preto som vláde SR navrhol ich povýšenie. Som rád, že vo velení ozbrojených síl máme ľudí, pre ktorých je služba vlasti poslaním, nie prácou. Prajem im veľa ďalších úspechov a splnených úloh,“ povedal pri tejto príležitosti minister obrany SR Jaroslav Naď.
Svoju prvú generálsku hviezdu si dnes v prezidentskom paláci osobne prevzal aj prvý slovenský kozmonaut a profesionálny vojak – plukovník vo výslužbe Ivan Bella. Jeho mimoriadne vymenovanie je morálnym ocenením dlhoročného výkonu štátnej služby, kvalitného plnenia úloh počas aktívnej služby profesionálneho vojaka a tiež reprezentácie rezortu obrany SR a Slovenska vrátane úspešného letu do vesmíru. 

Ivan Bella strávil v uniforme väčšinu svojho života a jednoznačne patrí medzi osobnosti, ktoré zanechali v OS SR stopu ambícií a skvelej práce,“ vyzdvihol minister J. Naď.

Ako uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR gen. Daniel Zmeko, menovanie nových generálov je plne v súlade s potrebami ozbrojených síl. 

Dôstojníci, ktorí boli navrhnutí spĺňajú odborné predpoklady a ich kariéra a získané skúsenosti spolu s morálnym kreditom sú zárukou plnenia pred nich položených úloh. Zároveň som potešený z menovania plukovníka Bellu do generálskej hodnosti, ktorý sa vzhľadom k jeho neprehliadnuteľnému príspevku do histórie ozbrojených síl a našej vlasti stal jedným z míľnikov našich tradícií,“ povedal.

Novovymenovaní brigádni generáli A. Kollárik a S. Verčimák a povýšený generálporučík V. Šimko doteraz vykonávali generálske funkcie v nižšej hodnosti než aká bola na tieto funkcie plánovaná. Vzhľadom na to nedošlo po zmene ich hodností k úpravám ani vytváraniu nových tabuľkových miest. V súčasnosti je v Ozbrojených silách SR a na ministerstve obrany plánovaných 16 funkcií s generálskou vojenskou hodnosťou.

zdroj: https://www.mosr.sk/50429-sk/ozbrojene-sily-maju-novych-generalov-prvu-hviezdu-si-prevzal-aj-prvy-slovensky-kozmonaut/

Všetkým srdečne blahoželáme a prajeme vo funkciách ako i v ďalšom živote veľa úspechov!

« späť